Domácí spotřebiče
Do této skupiny spotřebičů patří hned dva okruhy elektrozařízení, která využíváme v domácnosti. První skupinou jsou malá zařízení, tedy ta, jejichž žádný rozměr nepřesahuje 50 cm. Druhou skupinou jsou velká zařízení, jejichž některý rozměr těchto 50 cm naopak přesahovat musí.
Co sem patří?
Malá zařízení:
- Vysavače, čisticí a šicí stroje, žehličky
- Mikrovlnné trouby, fritovací hrnce, kuchyňské roboty, rychlovarné konvice
- Váhy, hodiny, přístroje pro péči o tělo a vlasy
- Fotoaparáty a videokamery, rádia, elektrické a elektronické hračky, videohry a herní konzole
- Satelitní přijímače, telefonní ústředny, prodlužovací a propojovací kabely
Velká zařízení:
- Pračky, myčky, sušičky, šicí stroje
- Sporáky, trouby, grily, topidla, zahradní sekačky
- Domácí kina, reproduktorové systémy, el. hudební nástroje
- Počítačové sestavy, servery, kopírovací zařízení a velké tiskárny
- Elektrické sauny, solária, masážní křesla, rotopedy a elektrokola
Proč recyklovat?
Recyklace není nic jiného než přeměna odpadu na znovu použitelný materiál. Využitím získaných materiálů snižujeme ekologické dopady těžby nových surovin a šetříme energii, která by s těžbou byla spojena. Elektrozařízení obsahují i mnoho kovů, které lze díky recyklaci získat jako cenné suroviny do další výroby, jako například měď, kobalt, koltan, stříbro nebo zlato.
Chráníme přírodu
Správným tříděním a efektivní recyklací snižujeme emise škodlivých látek, jež by byly s těžbou a výrobou spojené. Předáním elektrospotřebičů k recyklaci chráníme půdu před kontaminací nebezpečnými látkami v případě, kdy by spotřebiče skončily na skládce.
Víte, že:
Díky recyklaci starého elektra se nám lépe dýchá?Na 100 000 tun vybraných vysloužilých spotřebičů připadá více než milion tun oxidu uhličitého, který se díky recyklaci nedostane do ovzduší.
Jak probíhá recyklace?
Všechna vytříděná elektrozařízení jsou ze sběrných dvorů, speciálních kontejnerů a dalších míst zpětného odběru sváženy do specializovaných pracovišť zaměřených na jejich ekologické zpracování.
Na recyklačních linkách zpracovatelských závodů dochází k rozebrání zařízení. Nejprve jsou z něj odstraněny všechny nebezpečné látky.
Po jejich odstranění je odpad rozdrcen a roztřízen dle jednotlivých druhů použitých materiálů.
Takto vytříděné materiály jsou jednodruhově roztříděny na čisté materiály – kov, plasty, nekovové materiály a využity pro výrobu nových produktů. Z recyklovaného plastu se vyrábí například plastové poklice na kola automobilů, ramínka na oblečení nebo zatravňovací dlaždice. Získané kovy jsou využívány například pro výrobu kovových konstrukcí (ocel), popelnic a střešních okapů (zinek).
Víte, že:
Každý občan České republiky vytřídí průměrně 9,5 kg použitých elektrospotřebičů?Nejuvědomělejším evropským národem v této oblasti jsou Norové a Švédové, kteří ročně zrecyklují zhruba 15 kg vysloužilých elektrozařízení na člověka. Největšími producenty vysloužilých elektrospotřebičů jsou obyvatelé USA se 7,1 miliony tun a obyvatelé Číny se 6 miliony tun vysloužilých elektrozařízení ročně.
Jak odevzdat k recyklaci
Nakupuji nový spotřebič
- Odevzdejte v prodejně zdarma i ten starý, tzv. kus za kus
- Nechte si ten starý odvézt zdarma rovnou s dovozem nového
Nenakupuji nový spotřebič
- Odvezte vysloužilá elektrozařízení do sběrného dvora ve vašem městě
- Vyhoďte spotřebič do kontejneru na odpadní elektro
- Odevzdejte staré elektro v místě zpětného odběru
- Nechte si zdarma odvézt staré spotřebiče z domácnosti
Aktuality
K recyklaci se dostane pouze 10 % elektronických hraček. Víte, kam s nimi?
Plasty, papír, sklo. To jsou materiály, které zvládne rozpoznat, a tedy i odevzdat do správného kontejneru kdekdo. Problém jsou ale hračky. Zejména ty elektronické. V roce 2022 jich celosvětově skončilo v odpadu více než 7 bilionů. Správně zrecyklována byla ale jenom desetina z nich.
6 pravidel správné péče o rychlovarnou konvici. Jak se o ni starat, aby dlouho a dobře sloužila?
Rychlovarná konvice je spotřebič, který mnoho z nás používá i několikrát denně. Ohříváme v ní tu nejcennější tekutinu. Proto bychom měli myslet na to, aby voda, která projde konvicí, zůstala čistá a zdravotně nezávadná. Připomeňte si rady a tipy, jak se o tento spotřebič správně starat, aby správně fungoval dlouhá léta.
Kde odevzdat staré elektro? Nechte si jej odvézt zdarma se službou Buď líný
Máte doma nahromaděné staré elektrospotřebiče? Otevírací dobu sběrného dvora prostě nestíháte nebo ho ve svém okolí ani nemáte? A věděli jste, že existuje bezplatná služba Buď líný? Díky ní vám společnost REMA Systém nechá odvézt nepotřebná elektrozařízení přímo z domácnosti.
9 pravidel správné péče o mikrovlnku. Jak se o ni starat, aby dlouho a dobře sloužila?
Mikrovlnná trouba je jedním ze spotřebičů, které nám šetří drahocenný čas. Dnes už v ní jídlo nejen ohříváme, ale mnohdy i rozmrazujeme. Někteří ji dokonce využívají i k pečení nebo zavařování. Jak o ni ale pečovat, aby dlouho sloužila a byla spolehlivým pomocníkem při ohřevu jídel? Poradíme vám, jak mikrovlnku čistit a co do ní smí nebo naopak nesmí.
11 pravidel správné péče o pračku. Jak se o ni starat, aby dlouho a dobře sloužila?
Pračka se stala spotřebičem, bez kterého si v našich končinách většina lidí nedokáže život představit. Její pořízení však může být pro mnohé nákladná záležitost. Proto zpravidla chceme, aby dlouho sloužila. Osvojte si základní pravidla, jak správně o pračku pečovat a jak ji čistit. Odmění se vám nejen dokonale vypraným prádlem, ale často i nižší spotřebou a delší životností.
Nové energetické štítky přinášejí přehledné značení spotřebičů
Od 19. března 2021 musejí být všechny spotřebiče z pěti vybraných skupin, například pračky, myčky nádobí či ledničky, opatřeny novým energetickým štítkem. Nově se stupnice energetických tříd vracejí k původní škále A až G a došlo i k úpravě informací, které štítky nesou.
Rok 2021 ve znamení delší životnosti a opravitelnosti elektroniky
V letošním roce můžeme očekávat implementaci řady evropských legislativních novinek a iniciativ, které cílí například na vyšší opravitelnost, delší životnost a celkově lepší udržitelnost elektroniky, včetně oblíbených smartphonů. Těch se loni globálně prodalo skoro 1,3 miliardy kusů, míra jejich recyklace však celosvětově dosahuje prozatím jen něco málo kolem 20 %.
Poraďte se na lince Chytré recyklace 800 976 679