[3. část] Zásady 5Z: Zužitkuj, co spotřebováváš, a nemůžeš zamítnout nebo zredukovat

Nepohlížejme na věci jen s otazníkem, zda jdou zrecyklovat. Přemýšlejme i nad tím, jak je maximálně využít v jejich stávající formě nebo jim najít užití alternativní. Tak by se dala ve zkratce představit třetí zásada 5Z – zužitkuj. Pojďme se společně naučit, jak aplikovat další pravidlo vedoucí k bezodpadové domácnosti.

Věděli jste, že třetina vyprodukovaného jídla na světě se znehodnotí nebo vyhodí?

Není vám lhostejné téma plýtvání jídlem a zajímáte se o opatření směřující ke zodpovědnému zacházení s potravinami? Pak by vás mohla zajímat iniciativa Zachraň Jídlo, která se těmto klíčovým otázkám věnuje a motivuje nás všechny ke společensky prospěšným změnám.

[2. část] Zásady 5Z: Zredukuj, co potřebuješ a nemůžeš zamítnout

Zamítnout, zredukovat, zužitkovat, zrecyklovat, zkompostovat. To je pět pravidel francouzsko-americké spisovatelky a propagátorky Zero Waste přístupu Bey Johnson, které vedou k bezodpadové domácnosti. V druhém díle našeho seriálu se zaměříme na druhou zásadu zvanou zredukuj.

Znáte REkrabičku a REkelímek? Inspirujte se, čím nahradit jednorázové plastové nádobí

Oblíbenost alternativy vzít si jídlo či nápoj takzvaně s sebou v posledních letech výrazně vzrostla. A s ní bohužel i spotřeba jednorázových jídlonosičů a kelímků. Do boje proti nim se pustily české nápady jménem REkrabička a REkelímek. Jsou vratné, znovupoužitelné, stoprocentně recyklovatelné a až 400krát použitelné.

Jak se recyklují vysloužilá elektrozařízení? Nahlédněte s námi do chráněné dílny

Co se děje s televizí, jakmile dorazí do sběrného dvora? Co dělá prodejce se starými pračkami, které lidé odevzdali při nákupu nových? A jak jdou ještě využít vysloužilé mobily? S projektem Chytrá recyklace jsme se vydali do místa, které elektroodpad mění v elektropoklad. 

ReUse centra: záchrana pro nepotřebné věci

Znáte nejjednodušší způsob, jak darovat nepotřebné funkční věci dál?
ReUse centra dávají nový život starým věcem a snižují množství odpadu. Projděte si s námi, jak reUse centra fungují, jaká je jejich hlavní myšlenka, kde je vůbec najdete a co můžete přinést.

 

Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlásit se k newsletteru