Zhasněte. Aspoň na 60 minut. Hodina Země připomene problémy změny klimatu

Už jste o ní určitě někdy slyšeli. Hodina, během které se na celém světě zhasnou světla. Připojují se k ní různé organizace, instituce, firmy i jednotlivci. Řeč je o Hodině Země. Letos připadá na sobotu 25. března. Zhasnout můžete i vy, a to od 20.30 do 21.30 hodin.

Kam s přečtenými knihami? Předejte je dále, možností je mnoho

Březen je označován jako Měsíc knihy nebo také čtenářů. Slaví se takto již od roku 1955. Pojďme se ale na svátek čtení podívat z jiného pohledu. Udržitelného. Jak naložit s knihami přečtenými? Kde je odevzdat nebo prodat? Nebo třeba i pořídit levněji ty z druhé ruky?

Receptář: Jak zužitkovat slupky z ovoce a zeleniny? Využijte je při vaření i úklidu

Ovoce a zelenina. Potraviny, které velmi často loupeme a škrábeme. Zbylé slupky pak často jako odpad házíme do popelnice, v lepším případě na kompost. Navyšujeme tak množství odpadu, který by vůbec nemusel vzniknout. Pojďme si osvojit několik skvělých tipů, jak slupky spotřebovat, využít a jejich životní cyklus ještě o chvíli prodloužit. Odlehčíme tak nejen naší planetě, ale i peněženkám.

Dejte starému nábytku druhou šanci

Jak už řekl perský básník Rúmí: „Život je rovnováha mezi držením a pouštěním.“ Někdy si to ani neuvědomujeme a vše se děje zcela přirozeně. Jindy nám dá zase řádně zabrat, abychom si něco udrželi, nebo to naopak dokázali opustit. Každopádně akt uvolnění dává perspektivu, pomáhá nám dobít energii a vytváří prostor věcem nebo činnostem, které nám dělají radost. 

7 tipů na filmy spjaté s přírodou a ekologií

Zimní období přímo vybízí ke klidnějším aktivitám v teple domova. Uvařte si horký čaj, zachumlejte se do deky a pusťte si snímek, u kterého se i něco zajímavého dozvíte. Co vám doporučíme? Jakožto milovníci přírody a nadšenci do ekologie přinášíme 7 dokumentů, které upozorňují na aktuální problémy, s nimiž se lidstvo a planeta potýká.

[5. část] Zásady 5Z: Zkompostuj (zbytek)

Před pár dny jsme uzavřeli další rok, pojďme zároveň uzavřít i seriál, který nás rokem 2022 provázel. Jsme na pomyslném konci zásad 5Z. U kompostování. Recyklaci organických materiálů po Vánocích řešíme všichni. Kam se zbytky jídel, slupkami, zbylým cukrovím? Pojďme si blíže představit poslední pravidlo vedoucí k bezodpadové domácnosti, které uzavírá smyčku životního cyklu.