Model vyrobit–použít–zahodit již nefunguje. Měnit přístup lidí k nechtěným věcem pomáhají reuse centra

V moderní konzumní společnosti velmi mnoho věcí neslouží tak dlouho, jak by mohly, a zbytečně brzy končí v odpadu. Přístup je přitom potřeba měnit nejen v rovině výrobců, ale zejména u spotřebitelů. Jedním z příkladů, jak změnit koloběh vyrobit–použít–zahodit, jsou takzvaná reuse centra, která podporují principy cirkulární ekonomiky. 

 

 

V Česku je třeba podpořit poptávku po recyklátu, pak bude i víc recyklačních kapacit

Češi skvěle třídí odpad, ale recyklace vázne. Recyklát je tak levný, že se firmám nevyplatí zřídit v Česku nové recyklační kapacity. To se musí změnit, shodli se účastníci diskuse Hospodářských novin. Novou cestu recyklace představuje chemická pyrolýza, která zpracuje i těžko recyklovatelné plasty. Je třeba nastolit nový obchodní model, kdy z lineárního konceptu: vytěžit-vyrobit-použít a odhodit se musí přejít do modelu cirkulárního, kdy se smyčka uzavře.

 

Konference Cirkulář Chytré recyklace přinesla debatu odborníků z různých segmentů nakládání s odpady

Česká republika není připravena recyklovat vlastní odpad, přitom ho v některých případech jako surovinu dováží ze zahraničí. To je jen jeden z důležitých faktů, na který upozornila multioborová online konference Cirkulář Chytré recyklace.

Jaký vývoj lze očekávat v oblasti recyklačního průmyslu, oběhového hospodářství a nakládání s odpady?

Nejen na tuto otázku přinese odpovědi multioborová online konference Cirkulář Chytré recyklace již 23. září 2021.

V pandemii se zvýšil počet černých skládek

Redukovat množství odpadu právě teď pomáhá dobrovolnická iniciativa spolku Ukliďme Česko. Zapojit se může každý, hlavní výhra je tablet.

Mobily a tablety

Recyklací mobilů pomůžete přírodě i Lince bezpečí

Tak jako papír, plast a další materiály je možné také mobilní telefony ekologicky recyklovat a přispět ke snížení CO2 a ochraně životního prostředí.

Přihlaste se k odběru newsletteru!

Dozvíte se vše, co jste kdy chtěli vědět o recyklaci elektroodpadu.

Přihlásit se k newsletteru