zpět

  • Domácí spotřebiče

9 pravidel správné péče o mikrovlnku. Jak se o ni starat, aby dlouho a dobře sloužila?

17. 7. 2023

Mikrovlnná trouba je jedním ze spotřebičů, které nám šetří drahocenný čas. Dnes už v ní jídlo nejen ohříváme, ale mnohdy i rozmrazujeme. Někteří ji dokonce využívají i k pečení nebo zavařování. Jak o ni ale pečovat, aby dlouho sloužila a byla spolehlivým pomocníkem při ohřevu jídel? Poradíme vám, jak mikrovlnku čistit a co do ní smí nebo naopak nesmí.

Jak se starat o mikorvlnku?

Proč pravidelně pečovat o mikrovlnku?

  • Přispějete k delší životnosti zařízení.
  • Pomůžete snižovat množství elektroodpadu.
  • Pravidelnou péčí a údržbou bude mikrovlnka čistým a bezpečným místem pro ohřev pokrmů.
  • Čistota je prevencí před množením bakterií, plísní i zápachem.
  • Správná péče je prevencí před potenciálními poruchami či zničením spotřebiče.

Jak pečovat o mikrovlnnou troubu?

Už se vám jistě stalo, že jste v práci, u známých či jinde vkládali jídlo do znečištěné trouby. Pohled na špínu – ráj pro bakterie – dokáže často znepříjemnit přípravu pokrmu. Tím spíše, pokud se z mikrovlnky navíc line nepříjemný zápach.

Osvojte si několik úkonů, kterými ji budete opečovávat pravidelně. Zároveň si připomeneme, co do mikrovlnky nepatří a co ji může nenávratně zničit.

1. Nedejte špíně čas zaschnout

Zdá se to banální, ale ruku na srdce, kdo kapky ihned utře? Snad jen ten, kdo troubu pravidelně čistí. A někdy ani ten ne. Přitom si tím ušetříme opravdu spoustu času i úsilí.

Špinavá mikrovlnka je rájem pro bakterie, plísně a zápach.

Špínu otírejte hned. Ušetříte tak spoustu času.

2. Čištění jako součást týdenního úklidu

Myslete na mikrovlnku pravidelně každý týden, když uklízíte kuchyň.

  • Utřete ji zvenčí i zevnitř.
  • Umyjte skleněný talíř, na který vkládáte nádobí.

A nebojte, pokud dodržujete pravidlo č. 1, nečeká vás žádné zdlouhavé drhnutí zaschlé špíny. Splněno budete mít ani ne za minutu.

Jak a čím mikrovlnku čistit?

  • Na většinu nečistot postačí vlhký hadřík či houbička.
  • Použít můžete i univerzální čistič smícháním vody a bílého octu v poměru 4:1. Pokud chcete směsi dodat příjemnou vůni, přidejte navíc několik kapek esenciálního oleje.
  • Případně trošku čističe dejte do nádoby, tu vložte do mikrovlnky a na chvíli ji zapněte. Poté orosený vnitřek trouby otřete.

3. Nedrhneme, jemně čistíme

Nadměrné drhnutí například drátěnkou může spotřebič poškodit. Kdo si však osvojí pravidla č. 1 a 2, nebude mít na drátěnku ani pomyšlení.

4. Vyhýbejte se mastnotám

Raději se vyvarujte ohřívání příliš mastných potravin. Mastnota se totiž může dostat při ohřevu přes otvory i na vnitřní, skryté stěny spotřebiče, které již neočistíte. To může vést nejen k množení bakterií či tvorbě zápachu, ale časem i k poškození zařízení.  

5. Odstraňujte zápach

Line se vám z mikrovlnky nepříjemná vůně? Vymačkejte do misky dva citrony, troubu na 5 minut zapněte na slabý výkon a nechte citrony uvnitř provonět. Alternativou je jedlá soda, která se skvělým pohlcovačem pachů - přisypte dvě lžíce jedlé sody do hrnečku s vodou a zapněte troubu na 3 minuty. Ideální je tuto proceduru zařadit do každoročního jarního i podzimního úklidu.

Odstranit zápach z mikrovlnky můžete pomocí citronu.

Jak odstranit zápach v mikrovlnce? Pomohou třeba citrony.

6. Neohřívejte v uzavřených nádobách

Krabičky s jídlem či jiné nádoby vždy otevřete. Vytvořený tlak může totiž způsobit až explozi. V lepším případě znečistí troubu, v horším ji poničí, o což nikdo nestojí.

7. Mikrotenový sáček nechte pootevřený

Ze stejných důvodů buďte opatrní i s mikrotenovým sáčkem. Do mikrovlnky smí, pokud jej však při ohřevu používáte, nechte jej pootevřený. Za Chytrou recyklaci však budeme radši, pokud si místo něj pořídíte alternativu v podobě ochranného krytu. Samozřejmě z vhodného materiálu, čili bez ftalátů nebo bisfenolu (BPA).

8. Potraviny se zákazem vstupu

Mějte na paměti, že hned několik potravin do mikrovlnky nepatří:

  • Vajíčko – Pokud jej dovnitř trouby vložíte i se skořápkou. Voda v něm se teplem rychle promění v páru, která má větší objem. To skořápka nevydrží a exploduje.
  • Hroznové víno – Podobně si můžete zavařit i s hroznovým vínem, které se může zahříváním taktéž rozletět na všechny strany a mikrovlnku zničit.
  • Čili papričky – Ty se dokáží proměnit v peřový sprej. Obsahují totiž kapsaicin, který se v mikrovlnné troubě vypařuje, což může po otevření dvířek způsobit pálení očí, krku nebo i skvrny na kůži.

Vajíčko do mikrovlnky nedávejte.

Vajíčko, hroznové víno nebo čili papričky. To jsou potraviny, které do mikrovlnky nepatří.

9. Nádobí se zákazem vstupu

Stejně tak existují věci a materiály, které byste do mikrovlnky dávat neměli. Mohou totiž způsobit jiskření nebo se rozpustit a spotřebič nenávratně poničit.

Co nepatří do mikrovlnky? Kov, alobal, pozlacené nádobí, nerezové misky nebo plast, který není určen do mikrovlnky.

Alobal do mikrovlnky nepatří.

Do mikrovlnky nikdy nevkládejte alobal. Nepatří do ní ani kov, pozlacené nádobí nebo nerezové misky.

Jaké nádobí je naopak vhodné? Porcelánové (bez ornamentů), skleněné z varného skla nebo plastové z polypropylenu, který je odolný vůči vysokým teplotám. Ze zdravotního hlediska se navíc vyplatí sáhnout po plastu bez ftalátů a bisfenolu (BPA).

Symboly na nádobí vhodném do mikrovlnky.

A co když mikrovlnka dosloužila?

Je vaše mikrovlnná trouba nenávratně poškozená? V tom případě ji odevzdejte k recyklaci. Vaše mikrovlnná trouba obsahuje celou řadu surovin, které lze recyklací přeměnit na znovu použitelný materiál. Využitím získaných materiálů snižujeme ekologické dopady těžby nových surovin a šetříme energii, která by byla s těžbou byla spojena.


A kam starou mikrovlnku odevzdat?

  • Zavezte ji do sběrného dvora.
  • Při nákupu nové odevzdejte v obchodě i tu starou.
  • Nechte si ji odvézt zdarma se službou Buď líný (www.budliny.cz).

Všechny možnosti i důvody proč elektrospotřebiče recyklovat najdete na našem webu Chytré recyklace v záložkách Jak třídit a Proč recyklovat.

Foto: www.istockphoto.com