- Domácí spotřebiče
6 pravidel správné péče o rychlovarnou konvici. Jak se o ni starat, aby dlouho a dobře sloužila?
15. 5. 2024
Rychlovarná konvice je spotřebič, který mnoho z nás používá i několikrát denně. Ohříváme v ní tu nejcennější tekutinu. Proto bychom měli myslet na to, aby voda, která projde konvicí, zůstala čistá a zdravotně nezávadná. Připomeňte si rady a tipy, jak se o tento spotřebič správně starat, aby správně fungoval dlouhá léta.
Proč pravidelně pečovat o rychlovarnou konvici?
- Pravidelnou péčí a údržbou bude konvice čistým a bezpečným místem pro ohřev vody.
- Čistota je prevencí před množením bakterií, plísní i zápachem.
- Zanedbání péče může vést k zanesení vodním kamenem, což může prodloužit a prodražit ohřev vody.
- Správná péče je prevencí před potenciálními poruchami či zničením spotřebiče.
- Přispějete k delší životnosti zařízení.
- Pomůžete snižovat množství elektroodpadu.
Jak pečovat o rychlovarnou konvici?
1. Pozor na ohřev bez vody
Asi je nám všem jasné, že zapínat konvici bez vody, není dobrý nápad. Přesto se to asi každému sem tam omylem stane. Pokuste se ale na tento základní bod důsledně myslet. Jeho nedodržení může totiž vést k poničení spotřebiče.
2. Nenechávejte v konvici zbytky vody
Zůstala vám po použití v konvici přebytečná voda? Pryč s ní. Pokud ji tam totiž necháte, bude se uvnitř spotřebiče zbytečně usazovat vodní kámen. No a pokud nechcete vodou plýtvat, odlijte ji a po vychladnutí s ní zalijte třeba květiny.
3. Jednou týdně vnější očista
Zařaďte otření konvice do své týdenní uklízecí rutiny. Pokud tak uděláte, nebudete na ní mít žádnou nadmíru zaschlou špínu. K čištění vám tak bude stačit hadřík navlhčený vodou, případně přírodní čistič namíchaný z vody a bílého octu (v poměru 4:1).
A pokud má vaše konvice nerezově lesklý povrch, vyleštěte jej pomocí olivového oleje. Stačí nanést pár kapek na vatový tampón nebo bavlněný hadřík a přetřít jím konvici.
4. Otírejte, nedrhněte
Nadměrné drhnutí například drátěnkou může spotřebič poškodit. Pokud si však osvojíte pravidlo č. 3, nebudete mít na drátěnku ani pomyšlení a vždy si vystačíte s jemným hadříkem.
5. Čtyřikrát do roka očista zevnitř
Dostáváme se pravděpodobně k bodu, do kterého se vám bude chtít nejméně – vyčistění vnitřní části a důkladné odstranění usazenin a vodního kamene.
Pokud potřebujete motivaci k tomuto kroku, tak tady je pár důvodů, proč s tím neotálet:
- Pohled na kávu či čaj, ve kterém plavou kousky usazenin z konvice, zkrátka nikdo nemá rád. Na takový nápoj rozhodně ztratíte chuť.
- Vodní kámen v konvici má na svědomí i další negativa. Ohřev zabere více času, což logicky znamená, že spotřebič vám také dokáže zbytečně navýšit účet za elektřinu.
- A pokud už je vodního kamene opravdu přes příliš, může způsobit přehřátí konvice a její poškození.
Jak tedy na to? Přírodně vyčistit konvici můžete hned několika způsoby.
Čištění octem
Ocet je potravina, kterou najdete snad v každé kuchyni. Generace dnešních babiček a prababiček s ním čistila kde co. A mnohé vám možná právě tento způsob poradí.
Stačí nalít do konvice hrnek octu (200 ml) a zbytek obsahu konvice dolít vodou. Poté tekutinu vyvařte a nechte cca 20 minut působit. Následně vnitřek konvice vypláchněte, případně ještě znovu v konvici vyvařte čistou vodu, abyste se zbavili octového zápachu.
Nutno ale zmínit, že mnoho výrobců elektrospotřebičů tuto radu nerado slyší a v návodech k použití často čištění octem nedoporučují. Existují ale ještě další přírodní cesty.
Čistění citrónem či kyselinou citrónovou
Druhou možností je použít kyselinu citrónovou, kterou koupíte v třeba v drogerii nebo ve větším supermarketu. Do konvice nasypete lžíci kyseliny a zalijete litrem vody. Pokud kyselinu nemáte, vymačkejte místo ní do konvice šťávu z citrónu. Směs následně vyvařte, nechce 20 minut působit a poté konvici vypláchněte.
Čištění jedlou sodou
Třetí možností je jedlá soda, kterou také koupíte v drogeriích i supermarketech. Postup je stejný jako u předešlých dvou variant. Do konvice nasypete lžíci jedlé sody, zalijete vodou a vyvaříte. Poté necháte 20 minut působit a vypláchnete.
Kdo se o konvici stará pravidelně, vystačí si s jedním procesem čištění. Pokud ale po čištění zůstane konvice stále zanesená, zkuste postup ještě jednou nebo dvakrát zopakovat. A když ani to nepomůže, budete si pravděpodobně muset koupit k vyčištění odvápňovač.
6. Filtrační konvice
Pokud máte doma příliš tvrdou vodu, může usazování vodního kamene předcházet tak, že vodu před nalitím do rychlovarné konvice nejprve přefiltrujete přes filtrační konvici. Ta vodu zbavuje škodlivých a nežádoucích látek a snižuje obsah chloru, organických nečistot a vodního kamene.
A co když rychlovarná konvice dosloužila?
Je vaše rychlovarná konvice nenávratně poškozená? V tom případě ji odevzdejte k recyklaci. Elektrospotřebiče obsahují celou řadu surovin, které lze recyklací přeměnit na znovu použitelný materiál. Využitím získaných materiálů snižujeme ekologické dopady těžby nových surovin a šetříme energii, která by byla s těžbou byla spojena.
Kam starou rychlovarnou konvici odevzdat?
- Zavezte ji do sběrného dvora.
- Vhoďte ji do kontejneru na odpadní elektro.
- Při nákupu nové odevzdejte v obchodě i tu starou.
- Odevzdejte staré elektro v místě zpětného odběru.
- Nechte si ji odvézt zdarma se službou Buď líný (www.budliny.cz).
Všechny možnosti i důvody proč elektrospotřebiče recyklovat najdete na našem webu Chytrá recyklace v záložkách Jak třídit a Proč recyklovat.
Foto: www.istockphoto.com