zpět

  • Domácí spotřebiče

11 pravidel správné péče o pračku. Jak se o ni starat, aby dlouho a dobře sloužila?

5. 5. 2023

Pračka se stala spotřebičem, bez kterého si v našich končinách většina lidí nedokáže život představit. Její pořízení však může být pro mnohé nákladná záležitost. Proto zpravidla chceme, aby dlouho sloužila. Osvojte si základní pravidla, jak správně o pračku pečovat a jak ji čistit. Odmění se vám nejen dokonale vypraným prádlem, ale často i nižší spotřebou a delší životností.

Aby pračka dobře prala, je potřeba se o ni dobře starat.

Proč se pravidelně starat o pračku?

  • Bez pravidelné údržby se v pračce kupí nečistoty ze špinavého prádla, vlasy, chlupy z oblečení i domácích mazlíčků, vodní kámen a zbytky pracích prostředků.
  • Usazené nečistoty v útrobách pračky jsou živnou půdou pro plísně i bakterie.
  • Znečištěná pračka hůře pere, line s z ní nepříjemný zápach, špatně odpouští vodu a prádlo není dobře vyprané.
  • Správná péče zajistí nejen dobře vyprané a voňavé prádlo, ale i úsporu vody a energie.
  • Pravidelná údržba prodlužuje životnost spotřebiče.
  • Pomůžete snižovat množství elektroodpadu.

Jak pečovat o pračku?

Stejně jako u mnoha věcí i tady platí, že pravidelnost a prevence je základem úspěchu. Pokud chcete, aby vám pračka dobře a dlouho sloužila nespoléhejte jen na jedno velké čištění každého půl roku. Osvojte si několik úkonů, na které budete myslet během každého praní.

1. Kontrolujte kapsy, zapněte knoflíky i zipy

Než prádlem naplníte pračku, zkontrolujte nejprve, zda kapsy oděvů neukrývají nějaké drobnosti. Mince, sponky a jiné kovové předměty by během praní mohly pračku poškodit. Zároveň zapněte i všechny knoflíky a zipy na oděvech.

Problém mohou způsobit také kamínky. Pokud tedy dáváte do pračky i boty, zkontrolujte důkladně podrážky. K botám přidejte i pár kusů oblečení nebo hadry. Boty tak budou v bubnu méně skákat, čímž snížíte tlak na ložiska a tlumiče pračky.

2. Drobné kusy oblečení do pytlíků

Pokud nemáte jemné prací pytlíky, pořiďte si je. Využijete je například na podprsenky. Kostice z nich totiž často způsobují poškození praček. Stejně tak do nich vkládejte malé dětské ponožky, které se mohou snadno dostat do útrob pračky a tam nadělat paseku.

Prací pytlíky zamezí drobným kusům obleční dostat se do útrob pračky.

3. Nepřeplňujte buben

Samozřejmě, že se nám v Chytré recyklaci nezamlouvá zapínání pračky kvůli dvěma kusům prádla, avšak neplňte buben ani k prasknutí. Nezapomínejte na to, že mokré prádlo (zejména třeba ručníky nebo vlněné svetry), je několikrát těžší. Přeplněná pračka následně špatně pere a prádlo často dostatečně nevyždímá. Navíc tak zbytečně namáháte ložiska, která drží buben, čímž snižujete životnost pračky.

4. Prášku i aviváže střídmě

Nepřehánějte to zbytečně s dávkováním prášku či aviváže. Řiďte se doporučeným množstvím, které bývá na obalech produktů. Nadměrná dávka pracích přípravků zbytečně pračku zanáší.

5. S tvrdou vodou bojujte změkčovačem a odvápňovačem

Pokud máte doma tvrdou vodu, používejte nejlépe při každém praní změkčovač vody. Díky němu zpomalíte usazování vodního kamene na topném tělese pračky. Zároveň je dobré, pračku co tři měsíce odvápnit pomocí speciálních čističů.

Pokud je totiž topné těleso hodně zanesené, trvá pračce déle, než vodu ohřeje, a tím pádem má i vyšší spotřebu. Vodní kámen může zároveň výrazně snížit životnost pračky.

Pro domácnosti s tvrdou vodou je proto i lepší vybírat pračky s keramickým topným tělesem. Hladký keramický povrch totiž brání usazování vodního kamene. Ušetříte tak náklady na nákup změkčovače, náklady na spotřebu energie a pravděpodobně i oddálíte nákup pračky nové.

Topné těleso pračky zanesené a poničené v důsledku tvrdé vody.

6. Prevence proti zápachu

Praní při nižších teplotách je sice ekologičtější, nicméně jednou za čas spusťte i delší program s teplotou 60 či 90 stupňů. Vyprat tak můžete například spodní nebo ložní prádlo, ručníky, případně hadry a utěrky. Vyšší teploty pomohou odstranit usazené nečistoty v útrobách pračky, které by časem způsobovaly nepříjemný zápach.

7. Otevřená dvířka i zásobník na prášek

Po vyprání nechávejte vždy pračku dobře vyschnout. Dvířka pračky nechává otevřená téměř každý, myslete však i na zásobník na prací prostředky – ten po praní zůstává mokrý či vlhký také. Po praní ideálně také otevřete okno, aby byla místnost dobře odvětraná.

8. Pauza na vyschnutí

Zkuste se vyvarovat praní jedné hromady prádla za druhou. Pračka by měla ideálně po každém praní dobře vyschnout. Pokud ji oddechový čas nedopřejete, přispíváte zapaření bubnu a následné tvorbě plísní a bakterií.

9. Pryč s přebytečnou vodou v těsnění

U praček s bočním plněním zůstává po každém praní přebytečná voda a špína v gumovém těsnění, které je mezi bubnem a dvířky. Po vytažení prádla zbylou vodu hadrem vytřete. Zabráníte tak, aby se nečistoty dostaly do další prací várky nebo do útrob pračky.  

Zbytková voda a nečistoty zůstávají v gumovém těsnění po každém praní.

10. Zásobník na prášek udržujte čistý

Po praní často zůstává přebytečná voda nebo zbytky pracích prostředků i v zásobníku. Jednou týdně nebo kdykoli je potřeba, proto usazeniny utřete.

V nádobce na prášek a aviváž se usazují zbytky pracích prostředků.

11. Pravidelné důkladné čištění

Jednou za čtvrt nebo půl roku dopřejte pračce pořádnou čisticí kúru. Třeba vždy v rámci jarního a vánočního úklidu. Na co nezapomenout?

Nádobka na prací prostředky

Celou ji vytáhněte a ponořte do horké vody, aby se nečistoty uvolnily. Poté vyčistěte hadříkem, případně starým zubním kartáčkem. Nezapomínejte ani na vnitřní prostor po vytažení zásobníku. Spousta nečistot zůstává i v něm.

Gumové těsnění mezi bubnem a dvířky

Důkladně gumu vyčistěte. Zároveň ji i trošku odtáhněte od bubnu a utřete z druhé strany, možná vás nemile překvapí, kolik se schovává špíny tam. Nezapomeňte utřít i vnitřní stranu dvířek pračky.

Špína ukrytá za gumovým těsnění pračky.

Odpadová hadice

Než hadici odpojíte, zastavte přívod vody a připravte si nádobu na přebytečnou vodu. Následně ji vyčistěte pomocí dlouhého kartáče a propláchněte horkou vodou.

Filtr

Většinou jej najdete schovaný za malými dvířky ve spodní části pračky. Než jej vysunete, připravte si suchý hadr, který nasaje zbytkovou vodu. Filtr následně důkladně umyjte horkou vodou. Po jeho vyjmutí možná objevíte i jiné poklady – zapadlé mince nebo ztracené sponky.

Špinavý filtr pračky. Najít v něm můžete ztracené gumičky, sponky i mince.

Buben

Nakonec vyčistěte pračku kompletně pomocí speciálního čisticího prostředku nebo ekologičtějších variant (kyselina citrónová, jedlá soda nebo bílý ocet). Pračku zapněte naprázdno na nejdelší program a co nejvyšší teplotu. Ideální je spustit takové čištění několikrát. Často se totiž stává, že po prvním nebo druhém čištění se z pračky začne linout zápach – způsobují jej právě nečistoty, které se vysokou teplotou uvolňují a začínají se dostávat ven.

A co když pračka dosloužila?

Je vaše pračka již nenávratně poškozená? V tom případě ji odevzdejte k recyklaci. Kde odevzdat starou pračku? Všechny možnosti i důvody proč elektrospotřebiče recyklovat najdete na našem webu Chytré recyklace v záložce Jak třídit a Proč recyklovat.

Foto: www.istockphoto.com