- Lednice a klimatizace
- Domácí spotřebiče
Rok 2021 ve znamení delší životnosti a opravitelnosti elektroniky
17. 3. 2021
V letošním roce můžeme očekávat implementaci řady evropských legislativních novinek a iniciativ, které cílí například na vyšší opravitelnost, delší životnost a celkově lepší udržitelnost elektroniky, včetně oblíbených smartphonů. Těch se loni globálně prodalo skoro 1,3 miliardy kusů, míra jejich recyklace však celosvětově dosahuje prozatím jen něco málo kolem 20 %.
Od 1. ledna 2021 platí v České republice nová odpadová legislativa. Ta cílí zejména na zvýšení třídění a využití odpadů a odklon od skládkování. Vedle toho však lze v letošním roce čekat i řadu dalších novinek implementovaných ze strany Evropské unie a navazujících na Zelenou dohodu. Podle nového programu pro spotřebitele, který Evropská komise schválila vloni na podzim, s názvem Posílení odolnosti spotřebitele pro udržitelné oživení by měly vzniknout iniciativy například pro boj s předčasným zastaráváním. „Iniciativa pro elektroniku v oběhovém hospodářství si klade za cíl zajistit, aby byla elektronická zařízení navržena s ohledem na dlouhou životnost, údržbu, opravu, demontáž, rozebrání, opětovné použití a recyklaci a aby spotřebitelé měli ‚právo na opravu‘, včetně aktualizací softwaru,“ píše se mimo jiné v dokumentu
„Takzvané právo na opravu by v České republice mělo začít platit už od letošního března pro bílou elektroniku, jeho rozšíření i na mobilní telefony a další menší elektroniku by ovšem v boji proti rostoucím objemům elektroodpadu významně pomohlo,“ uvádí David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci odpadního elektrozařízení.
Podle statistik The Global E-waste Monitor 2020 se na objemu vyprodukovaného elektroodpadu nejvíce podílejí malé a velké domácí spotřebiče (vysavače, pračky, trouby), malá IT a telekomunikační zařízení, jako jsou právě mobily či tablety, však kupříkladu za rok 2019 přispěly do této kategorie odpadu 4,7 miliony tunami. Za celý rok 2020 se globálně prodalo 1,3 miliardy chytrých telefonů. A velká část z tohoto neuvěřitelného množství se také za 2 až 3 roky, což je současná průměrná doba životnosti smartphonů, promění v nepotřebný kus elektrozařízení.
Recykluje se asi pětina smartphonů. Čím jsou novější, tím je recyklace obtížnější
Dle odhadů je aktuálně recyklováno jen asi 20 % vysloužilých chytrých telefonů. Lidstvo se tak nejen připravuje o cenné suroviny – z jedné tuny oblíbených iPhonů lze údajně získat až 300krát více zlata než z jedné tuny zlaté rudy –, ale především zamořuje svou planetu nebezpečným odpadem. Recyklace chytrých telefonů je přitom stále těžší, a to kvůli moderním trendům. „Moderní chytré telefony, ale i jiná elektronika, jako jsou třeba tablety či notebooky, jsou čím dál tenčí a jejich vnitřní komponenty jsou pevně spojeny k sobě, což značně znesnadňuje jejich separaci a následnou recyklaci. S drobnými částečkami je rovněž mnohem složitější manipulovat, a tak často nezbývá než tato zařízení rozebírat ručně, namísto využití automatizované techniky,“ vysvětluje David Vandrovec.
Přispět k udržitelnosti může každý
Bojovat s nárůstem vyhozených chytrých telefonů, ale i jiného elektra, ovšem každý z nás může už dnes a netřeba čekat, až vejdou v platnost různá legislativní opatření. Přinejmenším stačí, když si nebudeme každý rok či dva kupovat nový smartphone.
Podle webového portálu iFIXIT.com totiž lze pouhým snížením frekvence nákupu nového mobilu z jednoho roku na čtyři snížit ekologický dopad takového jednání o 40 procent. Pokud se bojíte, že tímto přístupem skončíte s nepoužitelným zařízením v ruce, vězte, že existuje řada způsobů, jak i staršímu mobilu pomoci k dobrému výkonu. Kupříkladu výdrž podpoříte výměnou baterie, ale také odinstalací nepotřebných aplikací. Ty, které používáte, udržujte aktualizované na nejnovější verze, totéž platí o samotném firmwaru. K větší paměti a rychlejší odezvě si můžete pomoci SD kartou z vyšších tříd (třídy 6 až 10). Výkon i výdrž telefonu navýšíte také inventurou widgetů, tedy doplňkových aplikací – třeba pro sledování počasí –, které na rozdíl od běžných aplikací běží neustále, nikoliv jen tehdy, když je spustíte. Rovněž se zkuste obejít bez „živých“ wallpaperů, animací obrazovky a automatických synchronizací.
Pokud přece jen zatoužíte po novém smartphonu, zároveň vám však není udržitelnost cizí, jsou dnes na trhu dostupné i takové, které byly vytvořeny právě s cílem šetřit naši planetu. Příkladem budiž značka Fairphone, jejíž chytré telefony jsou jednak vyráběny z recyklovaných materiálů, jednak se pyšní speciálním modulárním designem: celé zařízení je rozděleno do sedmi bloků a v případě, že se jeden z nich porouchá, stačí vyměnit jen jej. Výměna je přitom tak jednoduchá, že ji každý zvládne sám doma. Moduly lze přitom nejen opravovat, ale i nezávisle na sobě upgradovat na novější a lepší verze.
Zdroj: REMA, foto: istockphoto.com