PC, TV a monitory
Asi jen málokdo si dnes dokáže představit život bez notebooku, televize nebo třeba navigace. Tyto výrobky patří do skupiny elektrozařízení, kterou zákon o výrobcích s ukončenou životností nazývá obrazovky, monitory a zařízení obsahující obrazovky o ploše větší než 100 cm2.
Co sem patří?
- Velkoplošné obrazovky, nástěnné displeje, sportovní časomíry
- Televize
(všechny druhy technologií a úhlopříček) - LCD panely a fotorámečky
- Monitory
(klasické počítačové monitory, podkladní či objednávkové systémy se zobrazovací jednotkou)
- Tablety a čtečky
- Notebooky, ultrabooky, laptopy
- Navigace a meteostanice s obrazovkou větší než 100 cm2
- Interaktivní tabule a další
Proč recyklovat?
Představte si, že někdo vyhodí starý notebook do popelnice. Tímto krokem jsou nenávratně ztraceny znovu využitelné druhotné suroviny jako plasty, železo, hliník, měď, cín a další kovy. Přitom zpracování surových kovů je energeticky mnohem náročnější než jejich získávání recyklací.
Chráníme přírodu
Správným tříděním elektroodpadu a jeho následnou recyklací předcházíme znečišťování životního prostředí. Jak přesně? Když se vrátíme k příkladu vyhozeného notebooku je jasné, že na skládce snadno dojde k jeho rozbití. V takovém případě se do okolní půdy a následně také do podzemních vod mohou začít uvolňovat nebezpečné látky jako kadmium nebo olovo, které se nachází zejména v bateriích a akumulátorech. Při spalování odpadu na skládkách se pak tyto vysoce toxické látky mohou uvolňovat také do ovzduší.
Víte, že:
Recyklace elektroodpadu přispívá k ochraně naší planety?Recyklací a využitím druhotných surovin můžeme eliminovat produkci škodlivého CO2. V roce 2019 se podařilo využitím recyklovaného železa, hliníku a mědi z elektroodpadu ušetřit celosvětově asi 15 tun CO2, oproti jejich těžbě.
Jak probíhá recyklace?
Všechen vytříděný elektroodpad je ze sběrných dvorů, speciálních kontejnerů a míst zpětného odběru svážen do specializovaných pracovišť zaměřených na ekologickou likvidaci a recyklaci elektroodpadu.
Na recyklačních závodech v recyklačních linkách pak dochází k rozebrání zařízení. Nejprve jsou z něj odstraněny všechny nebezpečné látky (u notebooků se jedná například o baterie) a LCD obrazovky.
Po odstranění nebezpečných látek je následně odpad rozdrcen a roztřízen dle jednotlivých druhů použitých materiál.
Takto vytříděné materiály jsou jednodruhově roztříděny na čisté materiály – kov, plasty, nekovové materiály a využity pro výrobu nových produktů. Z recyklovaného plastu se vyrábí například plastové poklice na kola automobilů, ramínka na oblečení nebo zatravňovací dlaždice. Získané kovy jsou využívány například pro výrobu kovových konstrukcí (ocel), popelnic a střešní okapů (zinek), případně jako vsazky do hutních pecí.
Víte, že:
Z elektroodpadu se dají vyrábět šperky?Například projekt Trash Made sdružuje umělce a designéry, kteří z vysloužilých elektrospotřebičů vytvářejí hotová umělecká díla. Je libo náušnice z fólie z LCD monitorů, přívěsky z desek plošných spojů nebo třeba manžetové knoflíčky z tlačítek ze starých telefonních budek?
Jak odevzdat k recyklaci
Nakupujetenový spotřebič
- Odevzdejte v prodejně zdarma i ten starý, tzv. kus za kus
- Nechte si ten starý odvézt zdarma rovnou s dovozem nového
Nakupujetenový spotřebič
- Odvezte elektroodpad do sběrného dvora ve vašem městě
- Vyhoďte spotřebič do kontejnerů na elektroodpad
- Odevzdejte staré elektro v místech zpětného odběru
Aktuality
BUĎ LÍNÝ a nech si odvézt staré elektro z domu
Pokud máte doma léta nahromaděné staré elektrospotřebiče, protože otevírací dobu sběrného dvora prostě nestíháte nebo ho ve svém okolí ani nemáte, můžete zkusit využít službu společnosti REMA Systém - BUĎ LÍNÝ.
Nové energetické štítky přinášejí přehledné značení spotřebičů
Od 19. března 2021 musejí být všechny spotřebiče z pěti vybraných skupin, například pračky, myčky nádobí či ledničky, opatřeny novým energetickým štítkem. Nově se stupnice energetických tříd vracejí k původní škále A až G a došlo i k úpravě informací, které štítky nesou.
Poraďte se na lince Chytré recyklace 800 976 679