zpět

PC, TV a monitory

Asi jen málokdo si dnes dokáže představit život bez notebooku, televize nebo třeba navigace. Tyto výrobky patří do skupiny elektrozařízení, kterou zákon o výrobcích s ukončenou životností nazývá obrazovky, monitory a zařízení obsahující obrazovky o ploše větší než 100 cm2.

Co sem patří?

  • Velkoplošné obrazovky, nástěnné displeje, sportovní časomíry
  • Televize
    (všechny druhy technologií a úhlopříček)
  • LCD panely a fotorámečky
  • Monitory
    (klasické počítačové monitory, podkladní či objednávkové systémy se zobrazovací jednotkou)
  • Tablety a čtečky
  • Notebooky, ultrabooky, laptopy
  • Navigace a meteostanice s obrazovkou větší než 100 cm2
  • Interaktivní tabule a další

Proč recyklovat?

Získáme cenné materiály

Představte si, že někdo vyhodí starý tablet do popelnice. Tímto krokem jsou nenávratně ztraceny znovu využitelné druhotné suroviny, jako plasty, železo, hliník, měď, cín a další kovy. Přitom zpracování surových kovů je energeticky mnohem náročnější než jejich získávání recyklací.




Chráníme přírodu

Správným tříděním vysloužilých elektrospotřebičů a jejich následnou recyklací předcházíme znečišťování životního prostředí. Jak přesně? Když se vrátíme k příkladu vyhozeného tabletu je jasné, že na skládce snadno dojde k jeho rozbití. V takovém případě se do okolní půdy a následně do podzemních vod mohou začít uvolňovat nebezpečné látky jako kadmium nebo olovo, které se nachází zejména v bateriích a akumulátorech. Při spalování odpadu na skládkách se pak tyto vysoce toxické látky mohou uvolňovat také do ovzduší.

Plasty 45,1 %
Železo 11,1 %
Hliník 10,8 %
Měď 1,7 %
Cín 0,1 %
Ostatní kovy 27,4 %
Ostatní3,8 %

Víte, že:

Recyklace vysloužilých elektrozařízení přispívá k ochraně naší planety?

Recyklací a využitím druhotných surovin můžeme eliminovat produkci škodlivého CO2. V roce 2019 se podařilo využitím recyklovaného železa, hliníku a mědi z vysloužilých elektrozařízení ušetřit celosvětově asi 15 tun CO2 oproti jejich těžbě.

Jak probíhá recyklace?

  1. Všechna vysloužilá elektrozařízení jsou ze sběrných dvorů, speciálních kontejnerů a míst zpětného odběru svážena do specializovaných pracovišť zaměřených na jejich recyklaci.

  2. V recyklačních závodech na recyklačních linkách dochází k rozebrání zařízení. Nejprve jsou z něj odstraněny všechny nebezpečné látky (u notebooků se jedná například o baterie) a LCD obrazovky.

  3. Po odstranění nebezpečných látek je následně odpad rozdrcen a roztřízen dle jednotlivých druhů použitých materiál.

  4. Takto vytříděné materiály jsou jednodruhově roztříděny na čisté materiály (kov, plasty, nekovové materiály) a využity pro výrobu nových produktů. Z recyklovaného plastu se vyrábí například plastové poklice na kola automobilů, ramínka na oblečení nebo zatravňovací dlaždice. Získané kovy jsou využívány například pro výrobu kovových konstrukcí (ocel), popelnic a střešních okapů (zinek), případně jako vsazky do hutních pecí.

Víte, že:

Z odpadních elektrozařízení se dají vyrábět šperky?

Například projekt Trash Made sdružuje umělce a designéry, kteří z vysloužilých elektrospotřebičů vytvářejí hotová umělecká díla. Je libo náušnice z fólie z LCD monitorů, přívěsky z desek plošných spojů nebo třeba manžetové knoflíčky z tlačítek ze starých telefonních budek?

Jak odevzdat k recyklaci

Nakupujetenový spotřebič

  • Odevzdejte v prodejně zdarma i ten starý, tzv. kus za kus
  • Nechte si ten starý odvézt zdarma rovnou s dovozem nového

Nakupujetenový spotřebič

  • Odvezte vysloužilá elektrozařízení do sběrného dvora ve vašem městě
  • Vyhoďte spotřebič do kontejneru na odpadní elektro
  • Odevzdejte staré elektro v místě zpětného odběru
  • Nechte si zdarma odvézt staré spotřebiče z domácnosti

Aktuality

PC, TV a monitory

Kde odevzdat staré elektro? Nechte si jej odvézt zdarma se službou Buď líný

Máte doma nahromaděné staré elektrospotřebiče? Otevírací dobu sběrného dvora prostě nestíháte nebo ho ve svém okolí ani nemáte? A věděli jste, že existuje bezplatná služba Buď líný? Díky ní vám společnost REMA Systém nechá odvézt nepotřebná elektrozařízení přímo z domácnosti.

PC, TV a monitory

Dejte elektru šanci: Jak zrychlit počítač či notebook? A kdy investovat do jeho opravy?

Koupit, či nekoupit nový počítač? Toť otázka, kterou si položí jednou za pár let každý. Jak ale zjistit, zda investovat do jeho opravy? A jak nekoupit unáhleně nové zařízení? Zeptali jsme se IT specialisty Stanislava Byrtuse.

PC, TV a monitory

Televizi má 95 % českých domácností. K recyklaci míří zejména stará CRT zařízení

Téměř každá domácnost ji má. A velmi často ne jednu. Řeč je o televizi. Byť se však většina Čechů dnes kouká zejména na moderní ploché obrazovky, v elektroodpadu nejčastěji končí staré CRT modely. Jak probíhá jejich recyklace? Jaké materiály televize obsahuje? A které lze znovu využít?

PC, TV a monitory

5 výhod sjednocení nabíječek. EU chce nařízením uspořit až 1 000 tun elektroodpadu ročně

Jedna nabíječka na všechno. Tak by se dal zjednodušeně popsat plán EU, který má snížit množství elektroodpadu. Mobily, tablety, notebooky i další osobní elektronika budou muset mít jednotný nabíjecí port. Bude jím USB-C. A my vám představíme 5 důvodů, proč byste z toho měli mít radost.

PC, TV a monitory

7 pravidel správné péče o počítač. Jak se o něj starat, aby dlouho a dobře sloužil?

Počítač se stal pro mnohé nepostradatelným pracovním nástrojem, jiní s ním tráví i volný čas. Když si jej pořizujeme, očekáváme, že bude sloužit roky. Aby tomu tak opravdu bylo, je potřeba se o něj dobře starat. Jak počítač čistit, jak se starat o jeho hardware i software a prodloužit jeho životnost? Zeptali jsme se IT odborníka z firmy IT-Parťák.  

PC, TV a monitory

Repasovaný notebook jako ekologická alternativa do domácnosti

Počítač v dnešní době potřebuje téměř každý. Ať už k práci, nakupování, zábavě nebo online výuce. Kde ale hledat, když sháníte spolehlivou výbavu za co nejmenší cenu?

PC, TV a monitory

Nové energetické štítky přinášejí přehledné značení spotřebičů

Od 19. března 2021 musejí být všechny spotřebiče z pěti vybraných skupin, například pračky, myčky nádobí či ledničky, opatřeny novým energetickým štítkem. Nově se stupnice energetických tříd vracejí k původní škále A až G a došlo i k úpravě informací, které štítky nesou.

Další aktuality

Poraďte se na lince Chytré recyklace 800 976 679