zpět

  • PC, TV a monitory

7 pravidel správné péče o počítač. Jak se o něj starat, aby dlouho a dobře sloužil?

11. 9. 2023

Počítač se stal pro mnohé nepostradatelným pracovním nástrojem, jiní s ním tráví i volný čas. Když si jej pořizujeme, očekáváme, že bude sloužit roky. Aby tomu tak opravdu bylo, je potřeba se o něj dobře starat. Jak počítač čistit, jak se starat o jeho hardware i software a prodloužit jeho životnost? Zeptali jsme se IT odborníka z firmy IT-Parťák.  

Pravidla péče o počítač.

Proč pravidelně pečovat o počítač?

  • Předejdete potencionálním problémům, jako je sekání počítače.
  • Správná péče je prevencí před poruchami či zničením spotřebiče.
  • Přispějete k delší životnosti zařízení.
  • Ušetříte za opravy či pořízení nového PC.
  • Pomůžete snižovat množství elektroodpadu.

Jak pečovat o PC?

Především kompletně. Je potřeba myslet jak na hardwarovou údržbu (péče o fyzická zařízení), tak na softwarovou (péče o sytém).

Hardwarová neboli fyzická údržba obnáší péči o fyzická zařízení. „Jedná se o vyčištění PC od prachu, čištění vstupních a výstupních zařízení, jako je monitor, klávesnice či myš, případně přepastování procesoru,“ vysvětluje IT specialista Jiří Chovanec z projektu IT-Parťák. Softwarová údržba obnáší péči o systémovou stránku počítače. „Uvolníte místo na disku – odeberete starší programy, ale i nepotřebné soubory, uděláte zálohy, zkontrolujete počítač antivirem, aktualizujete software,“ dodává.

1. Pravidelně čistěte příslušenství

Klávesnice, myš, monitor a další periferie udržujte v čistotě. Na zaprášenou klávesnici, umaštěnou myš či uťapaný monitor není zrovna pěkný pohled. Především však mějte na paměti i hygienickou stránku věci. Nechcete přeci své ruce denně (a často hodiny) ohmatávat místo, které je rájem špíny a bakterií. „Příslušenství doporučuji čistit co tři měsíce. Stačí vám k tomu kartáček a vlhký hadřík,“ doporučuje Jiří Chovanec.    

Čištění klávesnice.

2. Dostaňte prach ven

Prach je nepřítel počítačů. Jakmile se dostane na chladič začne tvořit vrstvu, která způsobuje méně efektivní ochlazování a zvyšování teploty procesoru a grafické karty. Počítač pak zvyšuje otáčky ventilátorů, což způsobuje hluk, a nasává více vzduchu, čímž se další prach usazuje ještě rychleji. Jakmile je prachu přespříliš hrozí snížení výkonu, zpomalení počítače, poškození ventilátoru či grafického čipu.

Jednou ročně doporučuji počítač vytáhnout ven, třeba na zahradu, a vyfoukat jej. Já to dělám stlačeným vzduchem. Díky mřížce před ventilátory v něm není skoro žádný prach. Soustředím se hlavně na zdroj, který nasává vzduch ze spodní strany přístroje,“ radí IT specialista.

Vyfoukání PC stlačeným vzduchem.

Zároveň pamatujte na prevenci, abyste prachu znesnadnili návrat. „Nedoporučuji mít počítač na hladkém povrchu. Na linoleu nebo parketách počítač nasává daleko více prachu než na koberci,“ dodává Jiří Chovanec.

3. Uvolněte místo na disku

Mějte přehled a pořádek v tom, co máte v počítači. „Používáte všechny nainstalované programy? Opravdu potřebujete všechny uložené soubory? Pokud ne, ty zbytečné odstraňte. Doporučuji také vypnout programy, které se automaticky spouštějí po spuštění,“ doporučuje IT odborník tipy, díky nimž počítač poběží rychleji. Tuto čistku provádějte 2krát až 4krát do roka.

4. (Ne)myslete na antivirovou kontrolu

Co se týče prevence před viry, ideální je podle Jiřího Chovance antivirovou kontrolu zautomatizovat. Důvod je jednoduchý, ušetří to zbytečnou práci. „Stačí v nastavení antiviru zapnout automatickou kontrolu, případně i ochranu v reálném čase. V každém programu se to nastavuje trochu jinak. Nicméně, kdo si s tím neví rady, naši Parťáci s tím rádi pomohou,“ odkázal na vlastní službu Jiří Chovanec. Důležitá je samozřejmě i prevence – stahovat pouze z oficiálních webů a neotevírat podezřelé přílohy ani odkazy v e-mailech.   

Antivirová ochrana.

5. Aktualizujte! Operační systém, programy i ovladače

Windows se aktualizuje automaticky. U ostatních programů je to však různé – většina z nich aktualizace nabízí, ale je na nás, zda ji provedeme. „Aktualizace programů většinou přináší opravu chyb a spoustu nových funkcí. Také ale mohou přinášet chyby nové či změny v zátěži našeho počítače,“ vysvětluje IT specialista.

Zároveň je dobré myslet i na aktualizaci takzvaných ovladačů, což jsou aktualizace týkající se samotného počítače. „Ovladače aktualizuji zhruba jednou ročně, nikoliv z důvodu funkčnosti, ale bezpečnosti,“ prozrazuje Jiří Chovanec a upozorňuje, že ovladače vždy stahujeme z oficiálních stránek výrobce. 

Aktualizace.

6. Zálohujte

Pravidelně a často! Zálohování by nemělo být na pořadu dne jen při roční údržbě počítače, ideální je tento úkon zautomatizovat. „Svůj počítač, stejně jako počítače, notebooky a telefony ostatních členů rodiny, zálohuji pravidelně, používám při tom metodu 3–2–1. Ta stojí na konceptu tří kopií dat, dvou médií a jedné kopii na jiném místě,“ radí Jiří Chovanec.

7. Nechte si přepastovat procesor

V počítačích jsou čipy s chladiči spojeny teplovodivou neboli chladicí pastou. Její zásluhou je chlazení čipu efektivnější. Časem však pasta tvrdne, ztrácí svou vodivost a je dobré ji obnovit.

V tomto případě musíte zvážit, zda na takový zásah máte dostatečný um, nebo se obrátíte na IT odborníka. Obnáší to totiž opatrně rozmontovat vše a dostat se k procesoru a grafické kartě. „Podle mého názoru, není nutné aplikovat novou pastu každý rok. Měním ji preventivně každé 3 až 4 roky, při takzvané velké čistce – vytáhnu všechny větráky včetně chladiče procesoru, vyfoukám je a kartáčkem očistím prach nalepený na žebrech chladiče a lopatkách ventilátoru,“ popisuje IT specialista Jiří Chovanec.

IT-Parťák zajišťuje IT podporu pro malé firmy a podnikatele. Pomáhá na dálku vyřešit jakýkoli problém s moderními technologiemi (PC, notebook, tiskárna, router, mobil a další).

 

A co když počítač dosloužil?

Je váš počítač nenávratně poškozený? V tom případě jej odevzdejte k recyklaci. Kam odevzdat starý počítač? Všechny možnosti i důvody proč elektrospotřebiče recyklovat najdete na našem webu Chytré recyklace v záložkách Jak třídit a Proč recyklovat.

 

Zdroj: www.it-partak.cz
Foto: www.istockphoto.com