Spotřeba nebo potřeba
Ahoj všichni, asi už nás znáte. Kdyby náhodou ne, jmenuju se Anténie a společně s kamarádem Samfonem vás provedeme světem odpadu, co není k zahození.
Věc se stane odpadem, když se jí její majitel rozhodne zbavit. Čeká to každý předmět – známe to z vlastní zkušenosti, protože jsme sami už vysloužilí. Některé věci se ale obvykle stanou odpadem rychle a jiným to může trvat déle.
My se Samfonem patříme mezi elektroodpad spolu s dalšími vysloužilými elektrospotřebiči, bateriemi a akumulátory.
Přestože jde o odpad, který vzniká převážně pomalu, jeho množství roste nejrychleji ze všech druhů odpadu. Navíc elektroodpad obsahuje nebezpečné látky, takže stojí za to snížit jeho množství. Ve druhém úkolu se podíváme, jak na to. Nejdřív ale zkuste poznat, co dalšího patří mezi pomalý odpad.
Úkol č. 1
Rozdělte odpadky z prostředního sloupečku na rychlý (vlevo) a pomalý (vpravo) odpad.
Rychlý
Pomalý
Úkol č. 2
Jako spotřebitelé máme hodně příležitostí ke snížení množství pomalého odpadu. Sestrojte udržitelnou pyramidu pořizování věcí tak, aby nejšetrnější způsoby byly nahoře a nejméně šetrné dole.
V dalším kroku doplňte ke každému stupni pyramidy konkrétní způsob, jak si věci můžeme pořídit (či nepořídit).
Víte, že:
Vysloužilé elektrospotřebiče jsou nejrychleji rostoucím druhem odpadu na světě?Podle The Global E-waste Monitor roste počet odpadu tvořeného vysloužilými elektrospotřebiči třikrát rychleji než běžný komunální odpad a jeden člověk ho za svůj život vyprodukuje v průměru více než jednu tunu.