zpět

18 tipů, kde předat dál hračky, které už nevyužijeme

5. 12. 2024

Hračky patří mezi předměty, které se často v domácnostech nezastavitelně hromadí. Kam ale s nimi, když už se jen povalují v koutě? Vyhodit je by byla škoda, existuje totiž celá řada možností, jak je předat dál a dát jim šanci na nový život. Přinášíme téměř dvacítku tipů, jak a kde hračky prodat, darovat nebo odevzdat k recyklaci.

odevzdání hraček

Proč dát hračkám druhý život?

  • šetrnost k přírodě, udržitelnost, méně odpadu
  • snížení plýtvání
  • radost pro děti v nouzi
  • podpora komunit a charit

Dávat hračkám druhý život má mnoho výhod jak pro jednotlivce, tak pro celou společnost a životní prostředí. Tím, že prodloužíme životnost hraček, nejenže snižujeme množství odpadu, ale také pomáháme šetřit zdroje.

Možnosti, jak dát hračkám šanci na druhý život

1. Prodej

Jsou vaše hračky stále v super stavu, nepoškozené a jejich původní cena byla vysoká? Pravděpodobně se vám je podaří ještě prodat.

prodej hraček

Výhody a nevýhody prodeje hraček:

+ Získáte nějakou korunu navíc.
- Hračky nedostanete ihned z domácnosti.  
- Může se stát, že budete déle čekat na to, než se objeví zájemce. Případně se nemusí objevit vůbec.

Kde prodat hračky?

Nejrychlejším způsobem, jak prodat hračky, je prostřednictvím online platforem. Hračky nafotíte, popíšete a jsou na prodej.

2. Darování

Pokud nechcete řešit prodej, nechcete čekat, až se objeví zájemce a potřebujete hračky dostat z domu, můžete je darovat. Ušetříte nejen svůj čas, ale taky pomůžete v nouzi lidem, kteří to potřebují.

darování hraček

Výhody darování hraček:

+ Hračky můžete dostat z domácnosti hned.
+ Pomůžete druhým.
+ Nemusíte (většinou) nic fotit, vystavovat inzerát a komunikovat s potenciálními zájemci.

Kde darovat hračky?

Přátelé a příbuzní s menšími dětmi

Čeká někdo ve vašem okolí miminko nebo má menší dítě než vy? Zeptejte se svých přátel a blízké rodiny, zda by se jim nehodilo něco z toho, co chcete dát pryč.

Charita

Jednou z možností je darování hraček na charitu, kde mohou udělat radost dětem, které to opravdu potřebují. Například organizace Radost dětem se zaměřuje na pomoc dětem v těžkých životních situacích, a darované hračky jsou vítaným příspěvkem, který dokáže vykouzlit úsměv tam, kde je to nejvíce potřeba.

Dětské domovy a azylové domy pro matky s dětmi

Další skvělou možností, kam darovat hračky, které již doma nevyužijeme, jsou dětské domovy nebo Armáda spásy. Můžete tak pomoci vytvořit alespoň částečný pocit domova dětem v nelehkých životních situacích.

Projekty zaměřené na pomoc

Existuje i několik projektů, které se snaží najít použitým hračkám další využití. Například ReHračky:

  • Shromažďuje již nepotřebné hračky a nabízí je na e-shopu dalším rodičům dětí za symbolickou cenu.
  • Na různých místech ČR provozuje reHračkové koše, do kterých lze odložit nevyužité hračky a také si libovolné hračky vzít. 
  • Vytvořil facebookovou skupinu reHračky pomáhají rodičům samoživitelům, kde se prostřednictvím aukcí získávají peníze pro rodiče samoživitele.

Ordinace lékařů

V čekárnách mnoha lékařů – u praktiků, zubařů a dalších specialistů na děti – bývají malé koutky na hraní. Zeptejte se daného lékaře, jestli by neuvítal pár hraček navíc nebo jejich obměnu.

Dětská centra, školky, družiny a klubíky

Hračky často uvítají i místa jako jsou školy a další. Máte nějakou takovou instituci ve svém okolí?  Zeptejte se, zda by o vaše dary mohla mít zájem.

Kavárny, bistra, resturace s dětskými koutky

Další skvělou možností, kam předat hračky, které už doma nevyužijete, jsou kavárny s dětskými koutky. Před darováním je ideální se domluvit s vedením kavárny, aby si hračky přebrali a ujistili se, že budou vhodné pro dětský koutek.

Knihovny

Leporela a dětské knížky mohou najít další využití v knihovnách. Některé knihovny mívají zároveň ve svých prostorách i koutky s hračkami pro nejmenší děti. Domluvte se s tamní knihovnicí, zda by uvítala vaše dary. 

.

Na co si dávat pozor při darování hraček?

Při darování hraček je důležité mít na paměti pár důležitých zásad, které je potřeba dodržovat, než se rozhodneme předat hračky dál.
  • Hygiena - Hračky vyčistěte, případně i vydezinfikujte. Při předání by měly být čisté, bez skvrn a nečistot.
  • Kvalita a stav - Zkontrolujte, zda jsou hračky funkční a nepoškozené. Ujistěte se také, že hračka nemá žádné zlomené nebo ostré hrany. Pokud přece jen hračka poškozená je, dejte o tom obdarovanému vědět.
  • Aktuální potřeby a preference - Před darováním se vždy s konkrétní osobou domluvte, jaké hračky aktuálně daný člověk nebo organizace potřebuje.

3. Recyklace

recyklace hraček

Jsou vaše hračky již v takovém stavu, že nejdou darovat ani prodat, nebo už je zkrátka nikdo nechce? V tom případě je čas odevzdat je k recyklaci. Kam správně s nimi?

  • Plastové hračky, jako lego a další podobné stavebnice, patří do plastu.
  • Papírové, například leporela, knížky a různé sešity, patří do kontejneru na papír.
  • Dřevěné hračky, jako různé vkládačky, dřevěné vláčky a další, je nejlepší odvézt do sběrného dvora.
  • Hračky z gumy, PVC, silikonu nebo směsi materiálů mají své místo ve směsném odpadu.
  • Nečistot zbavené plyšáky lze vhodit do kontejnerů na textil.
  • Kovové, jako Merkur a podobně, patří mezi kovy.
  • Elektro hračky, jako hrající leporela, autíčka na dálkové ovládaní a podobně, vytřiďte jako elektro odpad.

A kam s elektro odpadem? Využijte bezplatný svoz přímo z domu se službou Buď líný, nebo zabalte staré elektro hračky do  do balíčku a odešlete je k recyklaci zdarma službou Rebalík.

 

Mohlo by vás dále zajímat:

 

PC, TV a monitory

Televize jako symbol komunikace, ale také elektrozařízení, které je potřeba řádně recyklovat

Dnes, 21. listopadu, slavíme světový den televize, který byl vyhlášen Organizací spojených národů už v roce 1996. Tento den připomíná význam televize jako komunikačního a informačního média. Zároveň je ale také příležitostí upozornit na nutnost správného nakládání s vysloužilými televizory, které obsahují nejen nebezpečné látky, ale také cenné materiály, které mohou být díky recyklaci znovu využity.

Nová služba Rebalík: Ještě snadnější odevzdání starého elektra pro všechny

15. října 2024 spustila společnost REMA Systém ve spolupráci s Balíkovnou unikátní službu Rebalík, která umožňuje veřejnosti jednoduše a bezplatně odevzdat staré elektrospotřebiče k ekologické likvidaci. Tato nová služba využívá rozsáhlé sítě téměř 7 000 podacích míst Balíkovny po celé České republice, čímž se zjednodušuje proces sběru elektroodpadu a podporuje udržitelnost.

Lednice a klimatizace

Víte, jak se recyklují lednice? Odpověď vás možná překvapí!

Domácí spotřebiče, jako jsou ledničky, patří mezi nejdůležitější elektrozařízení v našich domácnostech. Když však doslouží, je nutné je správně recyklovat. Proč je recyklace elektroodpadu tak důležitá a co se s vaší starou lednicí děje po odevzdání do sběrného dvora?