zpět

Kam s přečtenými knihami? Předejte je dále, možností je mnoho

16. 3. 2023

Březen je označován jako Měsíc knihy nebo také čtenářů. Slaví se takto již od roku 1955. Pojďme se ale na svátek čtení podívat z jiného pohledu. Udržitelného. Jak naložit s knihami přečtenými? Kde je odevzdat nebo prodat? Nebo třeba i pořídit levněji ty z druhé ruky?

Využívejte všechny možnosti předávat již nepotřebné knihy dál.

Tradičním místem, kde chodily pro staré knihy generace X a Y, byly antikvariáty. Ty nadále samozřejmě fungují. Přibyla k nim však celá řada dalších možností a míst, která starším knihám dávají příležitost k delšímu životu.

Obohaťte veřejné knihovny a knihobudky

Už jste ji určitě někde potkali. Knihovnu na veřejném místě. Na autobusové zastávce, na vlakovém nádraží, na dětském hřišti, v obchodním centru, v altánu v parku. Zkrátka na místě, kterým dennodenně projde nespočet lidí. Můžete ji využít k výměně – přinesete do ní knihu, kterou jste již přečetli, a vezmete si jinou, která vás zaujala. Nebo zkrátka jen knihovnu doplníte o knihy, které již číst nebudete. V České republice jsou takových míst stovky. Přehledně je eviduje například projekt KnihoBudka.

Použité knihy lze odevzdávat ve venkovních knihovnách na veřejných místech.

Zkuste státní knihovny

Zeptejte se v knihovně ve svém okolí, zda odebírá knihy. Některé pobočky je vezmou kdykoli. Jiné organizují například jednou nebo víckrát do roka akce, během nichž tituly přijímají. A další mají třeba boxy, kam je lze odevzdat.

Navštivte re-use centrum

V řadě velkých měst dnes fungují re-use centra. Lidé do nich mohou přinést starší funkční věci, které následně re-use centrum prodává za symbolickou cenu. A do oběhu se zde vrací právě i knihy. Zjistěte, zda máte ve svém okolí takové místo nebo sběrný dvůr, který věci pro re-use centrum shromažďuje.

Kde najdete re-use centrum?

Originální interiér knihovny v ostravském reu-use centru.

Bohatou knihovnu s tituly z druhé ruky najdete například v ostravském re-use centru. | Foto: reuse.ozoostrava.cz

Poptejte se v organizacích ve svém okolí

Charity, azylové domy, domovy seniorů a další. Popřemýšlejte, kolem kterých míst chodíte, které organizace máte ve svém okolí. V nich se zeptejte, zda by knížky využili. Dětské domovy a dětské koutky by mohly zajímat knihy pro nejmenší a mladistvé. A pokud máte tituly ze seznamu povinné či doporučené četby využití by mohly najít například v knihovnách základních a středních škol.

Kontaktujte antikvariáty

Místa, z nichž se line vůně starých knih. Nicméně, než se do antikvariátu s knihami vydáte, ověřte si, zda od vás knihy přijmou, či vykoupí. Zájem mívají zejména o starší tituly, avšak mnohé knihy od veřejnosti neodebírají vůbec.

Staré zajímavé knihy přijímají některé antikvariáty.

Prodávejte přes Marketplace, Vinted, Sbazar nebo s Knihobotem

Rádi byste z knížek dostali nazpět ještě nějakou tu korunu? Zkuste je nabídnout na třeba přes Marketplace na Facebooku nebo na portálech typu Vinted či Sbazar.

S promyšleným způsobem vrácení knih do oběhu přišel projekt Knihobot. Nafotíte hřbety knih a Knihobot vám dá do 24 hodin vědět, zda o ně má zájem. Vybrané knihy pošlete zdarma přes kurýra či Zásilkovnu nebo je odevzdáte v pobočkách Levných knih. Jakmile se knihy prodají, dostanete podíl z prodeje.

Díky projektu Knihobot jde staré knihy předat dál v Levných knihách.

Předat knihy dál můžete i v Levných knihách. | Foto: blog.knihobot.cz

Možností, kam poslat knihy dál, je zkrátka v dnešní době opravdu mnoho. Před cestou do sběrného dvora nebo výkupny papíru bychom jim tak měli dát ještě šanci. Dejme jim příležitost předávat obsah dál.

Foto: www.istockphoto.com, blog.knihobot.cz, reuse.ozoostrava.cz