4

Elektroodpad není k zahození

Elektroodpad není k zahození

Přátelé, blížíme se do finále, kdy na samém konci života nás, vysloužilých spotřebičů, čeká recyklace, která odstartuje naše další využití.

Počkej, ještě zbývá poslední krok. Napřed nás přece musí odevzdat neboli zpětně odebrat.

Aha, ale jak? A kde? A za jakých podmínek? A kdy?

Trochu moc otázek, ale snad to zjistíme. Je na to dokonce zákon!

Úkol č. 1

Přečtěte si úryvky zákona a ze zvýrazněných dvojic slov škrtněte to, které do textu nepatří.

Správné nakládání s elektroodpadem je ošetřeno zákonem o vybraných výrobcích s ukončenou trvanlivostí/životností. Ten se netýká/týká vysloužilých elektrozařízení, baterií a akumulátorů, ale také pneumatik a motorových/lehkých vozidel. Elektrozařízení a baterie jsou proto označeny symbolem černé/přeškrtnuté popelnice. Výrobcům eletrospotřebičů zákon ukládá konstruovat/demolovat je tak, aby bylo možné z nich vyjmout nebezpečné látky, byla usnadněna jejich oprava či další využití a byla umožněna likvidace/recyklace po ukončení životnosti. Výrobce má právo/povinnost zařídit, aby se vysloužilé výrobky od spotřebitelů dostaly ke zpracovatelům/zpravodajcům. Zpravidla k tomu využívají tzv. kolektivní systémy/skupiny, které pro výrobce zajišťují zpětný chod/odběr elektroodpadu. Prostřednictvím dárců/prodejců svého zboží musí výrobci informovat spotřebitele o tom, jak mají s výrobkem naložit až doslouží/poslouží. Spotřebitelé mají povinnost odevzdat použitý/vysloužilý výrobek na místo zpětného odběru.

Vyhodnotit úkol

Úkol č. 2

Přečtěte si začátky příběhů našich postav a najděte každému příběhu správný konec. Z příběhů zjistíte, co postavám brání odevzdat elektroodpad a jaká rizika proto mohou nastat.

Podle taháku Chytré recyklace si následně můžeš ověřit vhodný způsob zpětného odběru.

Pan Tintěra je sběratel všeho, co by se mohlo ještě někdy hodit. Staré krámy má úplně všude a každou chvíli se některý zřítí na zem. Mezi věcmi jsou také 2 staré televizory...

způsob zpětného odběru: sběrný dvůr, odevzdání prodejci při koupi nového

Paní Mastníkové chyběla na zahradě police na květináče a menší zahradnické nářadí. Když jí dosloužila lednice, nechala si přivézt novou a dovozce jí starou lednici ochotně vynesl na zahradu...

způsob zpětného odběru: odvoz dodavatelem nového zařízení

Pavel ze 2.B má hodně hraček na baterky. Rád pozoruje kocoura, jak se honí za autíčky na ovládání a leze za nimi do všech koutů. Když se Pavlovi některá z baterek vybije, koupí si novou a sám si ji vymění...

způsob zpětného odběru: kontejner, odevzdání v obchodě

Slečně Johance žádný telefon nevydrží dlouho. Nejpozději do roka telefon vždycky přestane fungovat. Už má v šuplíku víc než 10 nefunkčních telefonů...

způsob zpětného odběru: kontejner, sběrný dvůr, u prodejce (ty s nevyteklou baterkou)

Vždy, když panu Peciválovi přestane fungovat nějaký elektrospotřebič, odloží jej do garáže, která se v létě velmi přehřívá. K narozeninám nebo Vánocům zpravidla dostane nový...

způsob zpětného odběru: odvoz z domácnosti službou „Buď líný“

...Vysloužilé elektrospotřebiče se mu tak hromadí. Rád by se jich zbavil, ale přijde mu zatěžko se tím zabývat. Uvítal by, kdyby to za něj udělal někdo jiný.
...Odmítá se ale telefonů zbavit, protože každý z nich má spojený s nějakým pěkným zážitkem. Dokonce si nechává i ty, ze kterých už vytéká baterka, jenom je dá do igelitu.
...K její radosti se do ní všechno nářadí vešlo. Věděla, že lednice obsahuje nebezpečnou chladící kapalinu, ale říkala si, že když nevytekla za celou dobu v kuchyni, přece se ani na zahradě nemůže nic stát.
...Vybité baterky hází pod postel, protože se mu nechce zjišťovat, co s nimi. Všiml si, že je na baterkách obrázek přeškrtnuté popelnice, ale že z nich časem vyteče nebezpečný elektrolyt, to netuší.
...Bylo mu líto je vyhodit. Nemá ovšem ani ponětí o tom, že uvnitř jejich obrazovek jsou nebezpečné těžké kovy.

Vyhodnotit úkol

Víte, že:

Celosvětově se zrecykluje v průměru asi jen 6 % mobilních telefonů?

Přitom jsou mobilní telefony nejčastěji prodávaným elektrospotřebičem a jejich recyklací se dá až 90 % materiálů znovu využít.