zpět

Co je to downcyklace a jak vypadá v praxi?

19. 4. 2024

Downcyklace bez pochyb patří do slovníku těch, kteří se zajímají o udržitelný životní styl a ochranu životního prostředí. Víte, ale s jistotou, co konkrétně downcyklace je? Jaký je rozdíl mezi recyklací a downcyklací? Pojďte si o významu udělat definitivně jasno. 

Šipky znázorňující downcyklaci.

Stručně řečeno: Z původního je nové, avšak s nižší hodnotou. A nyní trošku šířeji a přesněji: Downcyklace je proces, díky kterému přeměníme materiál nebo produkt na nový materiál nebo produkt o nižší kvalitě nebo hodnotě.

Pojem poprvé použil Reiner Pilz z Pilz GmbH v interview Thorntona Kaye ze Salvo v roce 1994. Později byl zmíněn v roce 2002 v knize Williama McDonougha a Michaela Braungarta Od kolébky ke kolébce: Předělání toho, jak děláme věci.

Jaký je rozdíl mezi recyklací a downcyklací?

Recyklace je jakýkoli způsob využití, jímž je odpad znovu zpracován na výrobky, materiály nebo látky, ať pro původní nebo pro jiné účely. Uzavíráme tak koloběh materiálů a snižujeme spotřebu nových surovin.

Pokud ale downcyklujeme tak opětovně zpracováváme materiály nebo věci (recyklovaný papír, použité plastové tašky, hliník aj.), které poté již nejsou tak plnohodnotné či nemají takovou znovupoužitelnost jako u typické recyklace. Downcyklace může často zároveň vést k tomu, že o materiál po několika cyklech používání přijdeme. I tak jde ale o důležitý krok, díky kterému snižujeme množství odpadu.

Hlavní rozdíl mezi recyklací a downcyklací tedy spočívá v kvalitě a hodnotě výsledného produktu ve srovnání s původním materiálem. Opakem downcyklace je pak upcyklace.

8 příkladů downcyklace

  1. Plastové láhve můžeme downcyklovat na plastové palubky.
  2. Tvrdý rohlík nastrouháme na strouhanku.
  3. Staré pneumatiky se mohou stát součástí asfaltu pro silnice.
  4. Vyřazené sklo můžeme přeměnit na pěnové izolační materiály.
  5. Plastové obaly se mohou stát výplňovým materiálem pro bundy nebo spací pytle.
  6. Staré děravé oblečení využijeme ještě jako hadry pro úklid (a nekoupíme tak hadry nové).
  7. Papírový odpad se používá k výrobě toaletního papíru nebo obalů na vejce.
  8. Fólie a krabice, ve kterých nám přišlo něco z e-shopu, využijeme například na zakrytí bytu během malování.

Proč je downcyklace důležitá?

Díky downcyklaci využíváme dále materiály, které by bez tohoto procesu mohly zůstat nevyužité. Pomáhá nám tak snižovat potřebu nových surovin, a tím i redukujeme množství odpadu na skládkách. Ačkoli tedy jde o méně efektivní způsob zpracování odpadu, než je recyklace, nesmíme na ni zapomínat. Downcyklace je zkrátka jedním z důležitých nástrojů, které jsou pro nás potřebné z hlediska udržitelnosti.

Foto: iStock