1

Odpadové putování

Odpadové putování

Ahoj kamarádi, jmenuji se Samfon a spolu se svou kamarádkou Anténií vás zvu do světa odpadu. S odpadem je totiž spojena spousta problémů, se kterými může pomoct každý z vás. My sami jsme se už odpadem stali, takže rádi budeme vašimi průvodci a podělíme se o své zkušenosti.

Při našem prvním setkání se podíváme na to, kde se odpad bere a co se s ním děje, když nám sejde z očí. Ale nejdřív bychom měli zjistit, co vlastně odpad je…

Odpad je cokoliv, co už nepotřebujeme a rozhodneme se toho zbavit. Všichni lidé produkují odpad. Dokonce i pravěcí lovci mamutů vytvářeli odpad, jenže byl z materiálů, které si příroda snadno vzala zpátky, proto z něj nic nezbylo. 

S moderním odpadem si příroda poradit neumí, a tak se hromadí. Když se rozdělí odpad, který ročně vyhodí obyvatelé České republiky, vychází na každého 550 kg odpadu, to je asi 17 plných popelnic.

Ani si tu hromadu neumím představit, ale co se s ním děje, když nám sejde z očí?

 

Úkol č. 1

Kam odpad putuje? Záleží na materiálu i na velikosti. Ale nejvíc záleží na jeho původním majiteli. Ten může rozhodnout o tom, jestli vyhozená věc skončí na skládce nebo se přemění ve spalovně na teplo, a nebo ji čeká něco lepšího. Co lepšího? To se dozvíte v tajence.

{{currentClue.clueLabel}} {{currentClue.clue}} {{currentClue.answerStructureText}}

{{clue.clueLabel}} {{ clue.clue }} {{clue.answerStructureText}}

Vyhodnotit úkol

Úkol č. 2

Jak se zbavit odpadu, aby to bylo šetrné k přírodě? Pokud je způsob šetrný, zaškrtněte řádek „ANO“, pokud šetrný není, zvolte „NE“.

a/ dát bioodpad na kompost

b/ odhodit odpad v lese (černá skládka)

c/ dát odpad do černé popelnice (skládka, spalovna)

d/ vytřídit odpad podle druhů do barevných popelnic

Vyhodnotit úkol

Víte, že:

Naši prapříbuzní vyhazovali mnohem méně věcí?

Naši předkové byli totiž šikovní a leccos dovedli sami opravit. Také si věcí více vážili a pečovali o ně, protože ne všeho bylo dostatek. My se teď k jejich zvykům vracíme a učíme se věci znovu sami opravovat. Když nemáme doma vhodné nářadí, můžeme zajít do sdílených opraváren (např. Repair café), kde nám nářadí půjčí a poradí co a jak.