zpět

  • Mobily a tablety

Zapojte se do ochrany goril nížinných se Zoo Praha. Stačí přinést starý mobil nebo tablet

29. 4. 2021

Již více než deset let pomáhá Zoo Praha ve spolupráci se společností REMA Systém gorilám nížinným v rámci projektu "Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa". Pomoc směřuje ke gorilám žijícím ve střední Africe, kterým kvůli pytlákům hrozí vyhynutí.



Domovem goril nížinných jsou tropické deštné lesy střední Afriky, snad nejúchvatnější prostředí naší planety. Těžba dřeva však způsobila, že se kdysi vzdálené a nedostupné oblasti staly přístupné nejen mechanizaci svážející vytěžené dřevo, ale i lovcům a pytlákům. Za posledních dvacet až dvacet pět let se stavy goril nížinných snížily o 60 procent a na Červeném seznamu Mezinárodní svazu ochrany přírody (IUCN) jsou vedeny jako kriticky ohrožené.

V nejbližších několika desetiletích jim tedy hrozí vyhynutí! Jejich vymírání může pomoci zastavit zejména podpora ohleduplné těžby dřeva, nalezení alternativních zdrojů obživy pro venkovany, ale také vzdělávací a osvětová činnost, na kterou se Zoo Praha v rámci projektu zaměřuje.

Pomoci gorilám může každý z nás
Jak se zapojit? Stačí při návštěvě pražské Zoo přinést starý telefon či tablet a vhodit ho do sběrného boxu umístěného před hlavním vchodem. Za každý odevzdaný kus přispívá společnost REMA Systém, zakladatel vzdělávacího projektu Chytrá recyklace, částkou 10 korun na speciální sbírkové konto zoologické zahrady, ze kterého je ochrana goril a podpora strážců přírody v centrální Africe financována. 

Jak myšlenka sbírat v Zoo mobily vznikla? 
Sběr pražská Zoo zahájila v roce 2010. "Podhoubím vzniku byla skutečnost, že jeden z poddruhů goril byl v africkém Kongu ohrožován těžbou koltanu. Ten se používá při výrobě mobilních telefonů i jiné elektroniky. Ve světě proto mnohé zoologické zahrady začaly se sběrem starých mobilních telefonů, a to s jednoduchou vizí - když se telefony zrecyklují nebo postoupí dál, nebude potřeba tolik koltanu a tlak na gorily a život v jejich prostředí se sníží. Zoo Praha se proto připojila, umístili jsme v ní sběrné nádoby, do kterých lze přístroje vhodit. Výsledkem této snahy je již mnohaletá spolupráce se společností REMA Systém, během které jsme vysbírali téměř 80 tisíc mobilních telefonů a tabletů," řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek

Do projektu sběru mobilů  se zapojily i další tuzemské zoologické zahrady: ZOO Dvůr Králové, Zoo Jihlava, Zoo Ostrava, Zoo Brno, Zoo Ohrada, Zoo Olomouc, Zoopark Zájezd, AOPK ČR, Správa KRNAP, Zoo Hodonín, Zoo Chomutov, Zoo Vyškov, Zoo Zlín, Ekocentrum Šípek, SEVER – Litoměřice, Zoo Plzeň.

Vzácné gorily nížinné jsou v přírodě ohrožovány také těžbou rudy a z něj získáného tantalu, který se využívá k výrobě miniaturních kondenzátorů. "Tyto kondenzátory se používají při výrobě mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení. Rozhodli jsme se proto, že za každý mobilní telefon odevzdaný v rámci projektu, přispějeme částkou 10 Kč na pořízení vybavení pro strážce kamerunské biosférické rezervace Dja, kteří gorily ochraňují. Recyklací tantalu obsaženého v mobilních telefonech se navíc snižuje potřeba jeho primární těžby,“ dodal David Vandrovec, generální ředitel společnosti REMA Systém, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a baterií a je partnerem projektu.

Toulavý autobus učí děti lásce ke gorilám
Stěžejním projektem financovaným z programu Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa je projekt Toulavý autobus. Autobus, který Zoo Praha do Kamerunu dopravila, převáží děti na místa, kde se seznamují s přírodním bohatstvím tropického deštného lesa, v jehož sousedství žijí. 

V rámci vzdělávacího programu se africké děti dozvídají o tom, co způsobuje ničení lesa a o hrozbách pytláctví. Dále se malí pasažéři Toulavého autobusu učí, jak šetrně přistupovat k životnímu prostředí a jak chránit ohrožené druhy. V záchranné stanici pro primáty pak na vlastní oči spatří živé gorily. 

Tomuto projektu vyjádřila během své návštěvy pražské zoo uznání dokonce i Jane Goodall, významná bioložka, ochránkyně přírody a slavná primatoložka. „Její pochvala je pro nás veliká čest. Opravdu mimořádná pocta pro všechny, kdo se na rozvoji a všech projektech Zoo Praha podílejí. Toulavý autobus sváží v Kamerunu děti z pralesních oblastí do Méfou, aby v tamní záchranné stanici absolvovaly vzdělávací program, ale zejména spatřily gorily nikoli jenom jako maso na talíři, ale jako fascinující živé tvory,“ dodává Miroslav Bobek, ředitel ZOO Praha.

Od roku 2013, kdy kamerunské cesty začal brázdit první Toulavý autobus, se již uskutečnilo více než 70 jízd, kterých se zúčastnilo přes 1 300 dětí s učiteli i s některými rodiči. Spolu se Zoo Praha věříme, že děti, které prošly tímto programem, se o své zážitky a nově nabyté zkušenosti podělí se svými vrstevníky, rodiči i s dalšími rodinnými příslušníky, a pomohou tak povědomí o ochraně goril nížinných šířít dál,“ uzavírá David Vandrovec, generální ředitel společnosti REMA Systém, která je zakladatelem vzdělávacího projektu Chytrá recyklace.

Z peněz získaných sběrem starých mobilních telefonů a tabletů zoo realizuje nejen osvětové aktivity, ale poskytuje také materiální pomoc strážcům přírody. Pořízeny byly například nové motocykly pro strážce kamerunského parku Campo Ma’an a také vybavení pro jednotky strážců přírody, kteří chrání les v biosférické kamerunské rezervaci Dja, kde divoké gorily žijí.

Více informací o projektu se dozvíte zde.

Zdroj: Zoo Praha, REMA
Foto: Zoo Praha