zpět

Vyvracíme mýty: vypnout nestačí

4. 5. 2022

Poctivě zhasínáte, zbytečně nepouštíte vodu, vypínáte topení na noc. Snažíte se šetřit, ale pořád nejste spokojení s fakturou za elektřinu?

Peníze vás totiž může stát tichý žrout energie, kterého najdete v mnoha domácnostech. Pohotovostní (stand-by) režim elektrospotřebičů může tvořit 8 až 11 % celkové spotřeby a vy o něm ani nemusíte vědět. Podívejte se s námi na nejčastější mýty spojené právě se stand-by režimem a snahou šetřit, kde se dá.

Mýtus č. 1: vypnutý spotřebič mě nic nestojí

Peníze vás stojí spotřebič, kterého jste nechali v pohotovostním režimu. A v pohotovostním režimu jsou všechny spotřebiče, které jsou neustále zastrčené v zásuvce. Nezáleží, jestli vykonávají svou funkci. Pořád spotřebovávají energii. Stand-by režim tedy není to samé jako vypnutý elektrospotřebič.

Příkladem spotřebiče v pohotovostním režimu je monitor, který je často připojený ke stolnímu počítači. Monitory mívají spínací tlačítko, které umí vypnout obrazovku i další kontrolky. Jsou ale stále pod proudem. Spínací tlačítko svítí a čeká, až bude moct okamžitě naběhnout. Zároveň monitor sleduje signál na vstupních konektorech, až se napojí další zařízení. To je důvod, proč mu nemusíte říkat, ze kterého vstupu po připojení přijímat signál. V pohotovostním režimu si vstupy hlídá, a na to potřebuje neustálý přísun energie.

Mezi největší žrouty v pohotovostním režimu patří televize, stolní počítač, set-top box, rádio, mikrovlnka nebo tiskárna.

Mýtus č. 2: nabíječku můžu nechat v zásuvce

Tohle je jeden z nejrozšířenějších mýtů. Nabíječka, která je neustále zapojená v zásuvce, se zahřívá a spořádá více energie než při samotném nabití jednoho telefonu. K tomu přidejte další spotřebiče v pohotovostním režimu a faktura za energie už je náhle vyšší.

Řešením je síťový vypínač, vypínací prodlužky nebo zásuvky.

Mýtus č. 3: Vyšší energetická třída se nevyplatí

Výkon novějších spotřebičů ve stand-by režimu je nižší než u starších přístrojů. Proto nečekejte, až vám spotřebič doslouží. Lednice, pračka nebo televize, které jsou starší 10 let, se v domácnosti nevyplatí. Jde o přístroje, které jsou v zásuvce připojené neustále.

Při nákupu myslete na energetickou třídu a dívejte se po A+, A++ nebo A+++. Oproti třídě B mají až dvojnásobně menší spotřebu. Zároveň vybírejte podle maximálního příkonu v pohotovostním režimu, který najdete na štítku pod symbolem vypínače. Například u nových televizorů nesmí příkon ve stand-by režimu přesáhnout 1 W.

Předejte spotřebiče k recyklaci

Při nakupování novějších spotřebičů nevyhazujete ty staré jen tak do popelnice nebo na skládku, ale předejte je k recyklaci. Jedna stará lednice například znečistí ovzduší stejně jako rok ježdění v autě. Čtyři sta gramů freonu, které v sobě ukrývá jedna stará lednička, má stejný účinek na ozonovou vrstvu jako 4 tuny oxidu uhličitého. Recyklací lze získat téměř všechny materiály, ze kterých byla lednice vyrobena, a použít je znovu. Správným tříděním vysloužilých spotřebičů tak předcházíte unikání nebezpečných látek do půdy i ovzduší.

Více informací o správné recyklaci jednotlivých druhů vysloužilých elektrozařízení najdete na našem webu v sekci Jak třídit