zpět

V pandemii se zvýšil počet černých skládek

25. 8. 2021

Redukovat množství odpadu právě teď pomáhá dobrovolnická iniciativa spolku Ukliďme Česko. Zapojit se může každý, hlavní výhra je tablet.

Černou skládku viděl někdy v životě asi každý z nás. Buď menší třeba v lese, nebo větší za obcí na poli. Obsahují všechno možné – od stavební sutě, přes starý nábytek a pneumatiky, až po vysloužilé elektrospotřebiče. A ty jsou právě jedním z nejnebezpečnějších odpadů, protože ohrožují nejenom přírodu, ale i zdraví lidí. Přesto, že přesný počet černých skládek není znám (špatně se evidují, pokud nejsou nahlášeny), podle dat Ministerstva životního prostředí a České inspekce životního prostředí počet hlášení černých skládek regionálně v době pandemie covidu mírně narostl.

Monitorování černých skládek se chopila také iniciativa Ukliďme Česko. Prostřednictvím jejího projektu ZmapujTo umožňuje komukoliv nahlásit černou skládku, která je následně označena na mapě. Podle této mapy bylo nejvíce černých skládek nahlášeno v Jihomoravském kraji, konkrétně 170. V těsném závěsu je Praha se 165 a Ústecký kraj s 162 černými skládkami. Z mapy dále vyplývá, že nejvíce černých skládek je evidováno ve velkých městech a jejich okolí.

Doma místo v zaměstnání a velký úklid

Příčiny nárůstu počtu černých skládek jsou nasnadě. V době pandemie, kdy hodně lidí pracovalo z domova a veškeré volnočasové aktivity byly zakázány, probíhal v řadě domácností velký úklid. Pryč z domu nebo z bytu šly tedy i nepotřebné věci, které doposud ležely mnoho let třeba ve sklepě. V některých obcích byly navíc uzavřené sběrné dvory, což správnou likvidaci odpadu ještě více komplikovalo. Nepotřebné harampádí se tak hromadilo v okolí kontejnerových stání, v horším případě skončilo za městem v přírodě.

Mezi nejnebezpečnější druhy elektroodpadu patří všechny druhy baterií, obrazovky a další olovnatá skla, chladicí a klimatizační zařízení, výbojky, zářivky s obsahem rtuti, desky s tištěnými spoji, paměťová topná tělesa s obsahem azbestu a řada dalších. Látky obsažené v těchto zařízeních mohou při uložení v přírodě formou výluhu přecházet do půdy a spodních vod. To bezprostředně ohrožuje i zdraví lidí.

Jak můžeme pomoci?

Kromě toho, že budeme všichni správně likvidovat odpad – konkrétně v případě elektroodpadu nechat si odvézt starý spotřebič při nákupu nového, nebo využít některou z bezplatných služeb projektu Chytrá recyklace, je možné se také aktivně zapojit do úklidu Česka.

Výzva #LetniUklid na instagramovém profilu spolku Ukliďme Česko je určena všem, kteří nejenom rádi poznávají krásná místa České republiky, ale jsou také ochotni uklidit drobný nepořádek, se kterým se na cestách potkají. Do výzvy se zapojíte jednoduše. Stačí se vyfotit při úklidu na turisticky zajímavém místě, fotku umístit v příspěvku na svůj Instagram, přidat hashtag #LetniUklid a označit profil @UklidmeCesko. U fotografie pak označit místo úklidu, případně popsat, o jakou turistickou zajímavost jde.

Výzva potrvá do konce srpna 2021. Poté vyberou zástupci spolku 30 nejzajímavějších fotografií, ze kterých pak fanoušci na facebooku spolku vyberou tři nejlepší autory. Ti získají jako výhru v soutěži tablet.

Více informací o tom, jak správně třídit elektroodpad najdete na našich stránkách zde.

Zdroj: REMA, foto: istockphoto.com