zpět

Tipy na upcyklaci: Jak využít staré diskety, kazety, CD, DVD nebo gramofonové desky?

28. 4. 2023

Ukrývají vaše skříně či šuplíky stará média jako diskety, vinyly, kazety či takzvaná cédéčka a dévédéčka? Ruku na srdce, těmto legendám již odzvonilo. Alespoň v oblasti, ve které měly sloužit. Existuje však celá řada nápadů, jak jim dát ještě druhou šanci. Pojďme si ukázat, tvořit, a hlavně upcyklovat.

Upcyklací si vytvoříte originální doplňky do interiéru například ze starých disket.

Dali jsme dohromady několik inspirativních tipů, jak snadno vytvořit z „odpadu“ v šuplíku něco, co vám bude dále sloužit a dělat radost.

Rozdrcená CD a DVD jako mozaika

Stará CD a DVD pevnými nůžkami rozstříhejte na kousky nebo zabalte do ručníku a rozdrťte kladivem. Ze vzniklých kousků můžete s pomocí lepidla nebo tavné pistole tvořit mozaiku na řadě věcí. Ozvláštníte s nimi třeba rám zrcadla, rámečky na fotky, květináče, různé krabice (třeba na papírové kapesníky nebo šperky), ale i kabelky či další doplňky.

Originální květináč, ozdobená krabice a rám zrcadla z rozdrcených CD a DVD.Z nadrcených CD a DVD se dají vyrobit i originální doplňky k outfitu nebo do interiéru.

Pravda, asi pro vás nebude snadné vzít na vaše CD s fotkami dětí kladivo. Možná máte k těmto médiím bližší, osobní vztah. Třeba uchovávají vzpomínky nebo vám připomínají určitou životní etapu. Pokud váháte, ověřte si tedy, zda na nich záznam ještě je. Dost možná už jej smazal čas. A vůbec, máte je ještě na čem přehrát?

 

Gramofonové desky ozvláštní interiér

Pokud máte doma takové poklady, jako jsou gramofonové desky, můžete si také snadno ozvláštnit svůj domov. Ty se zajímavým obalem můžete využít jako obrazy na zeď. Samotnou gramofonovou desku také snadno nalepíte na malou stoličku nebo stůl, rázem tak vytvoříte originální kousek nábytku.

Staré gramofonové desky dokáží vkusně ozdobit zdi nebo upcyklovat starý stolek.

Jedinečné doplňky z disket

Druhý život můžete dát i disketám neboli floppy diskům. S pomocí tavné pistole z nich vyrobíte originální květináče nebo stojánek na psací potřeby. Využívat je můžete i jako netradiční podtácky pod hrnky a sklenice nebo jako držák na poznámky.

Staré diskety lze upcyklovat v květináče, stojan na tužky, podtácky či držák na poznámky.

Audiokazety zdobí, jejich obaly organizují

Originální květináče a stojánky na tužky vytvoříte i ze starých kazet. Máte doma i plastové obaly těchto zvukových nosičů? Nevyhazujte ani je. Pěkně poslouží například pro roztřízení drobností v šuplíku. Ideální jsou například pro uložení sluchátek nebo jiných malých kablíků, které se jinak neorganizovaně motají do sebe.

Upcyklací audiokazet lze vytvořit stojan na psací potřeby, květináč nebo organizér na sluchátka.

Nechci tvořit. Kam s nimi?

Nemáte tvořivého ducha, nebo zkrátka jen máte doma těchto médií k vyhození více? Ty lepší kousky můžete zkusit nabídnout na různých internetových bazarech. Pokud nic speciálního ve své sbírce nemáte, pak CD, DVD, kazety, gramofonové desky i diskety odevzdejte do sběrného dvora. V malém množství je sice můžete vyhodit i do směsného odpadu, ale naše planeta vám bude vděčnější, pokud zvolíte sběrný dvůr.

Zdroj: Pinterest.com
Foto: www.istockphoto.com