zpět

Podzimní úklid: Zazimujte (nejen) elektrické zahradní pomocníky a dopřejte jim dlouhou životnost

31. 10. 2023

Podzim je ideální čas nejen pro úklid zahrady, garáže a dílny, ale také pro úklid a údržbu zahradní techniky. Správná údržba a zazimování vašich elektrických pomocníků může výrazně prodloužit jejich životnost a udržet je v optimálním stavu pro příští sezónu. Přinášíme několik tipů, jak o ně správně pečovat právě v tomto období.

Čistota je půl úspěchu

Veškeré zahradní nářadí a techniku po posledním podzimním použití mechanicky očistěte od zbytků zeminy, trávy, pilin, oleje a dalších nečistot. Postačí k tomu malířská špachtle, kartáč (klidně i zubní kartáček) nebo třeba vzduchový kompresor. 

S vodou při očistě zahradní techniky opatrně! Pokud jste si opravdu jistí, můžete vzít na sekačku i vysokotlaký čistič, ale obecné pravidlo zní: Čistěte nasucho. Odolné plastové části a žebra válce motoru dokonale očistíte technickým benzínem. Pokud si lámete hlavu s tím, jak se například k podvozku sekačky dostat, nakloňte ji dozadu. Náklon do boku není dobrý nápad, protože by vám mohl nekontrolovaně vytéct motorový olej. V tomto prvním kroku se zároveň smiřte s tím, že žádný stroj nebude po vašem zásahu vypadat jako nový, tak to nepřehánějte.

Jen ostrý nůž do toho na jaře správně řízne

Nejdůležitější částí sekačky je žací list. Dopřejte mu odbornou péči a zaneste ho do servisu nabrousit. U vaší motorovky si zase zaslouží důkladnou péči pilový řetěz. Sejměte jej spolu s vodicí lištou, vyčistěte a nastříkejte konzervačním olejem. Pravidelně řetěz také ostřete, avšak to je alchymie na samostatný článek. Pokud nejste zručný kutil, vyhledejte v případě pily i sekačky odborníky, protože i při zpětné montáži nože je potřeba ho správně vyvážit. 

Vypuštění provozních kapalin

Dalším důležitým krokem je u benzinových sekaček vyprázdnění veškerého benzinu z nádrže a palivového systému. Samozřejmě existují stabilizátory paliva, ale doporučujeme raději ještě jednou posekat zahradu nebo říznout pár polínek. Pokud vás překvapí mrazy, najděte si dobře větranou místnost, vezměte si na pomoc odsávačku a zbytek paliva odsajte. Degradovaný benzin by vám jinak mohl poškodit palivové ústrojí motoru. Když jsme u motoru, zkontrolujte také zapalovací svíčku. Očistěte ji drátěným kartáčkem a vraťte zpět. Odsajte také starý černý olej. Sekačku nikdy nenaklánějte na bok. Při náklonu byste mohli zalepit třeba karburátor a způsobit si tak ještě větší škodu. Pokud je olej ještě v pořádku, nechte výměnu raději na jaro. 

Najít to správné místo k přezimování

Pro správné zazimování je důležitý také poslední krok – to pravé místo k uskladnění. Základním požadavkem je sucho. Pokud však vlastníte také aku nářadí, pamatujte na to, že baterie jsou citlivé na zimu. Ideální teplota pro uložení baterií je v rozmezí 15 až 20 °C. Aku nářadí můžete používat také v zimním období. Ale nezapomeňte: stroj by měl být před použitím alespoň na nějakou dobu uložen v teple, aby se prohřál.

Stručně, přehledně

Tipy, jak se starat o zahradní nářadí.

Dosloužilo? Buďte líní a vysloužilá zařízení odevzdejte k recyklaci

Pokud některé nástroje již nedosahují požadované výkonnosti nebo dosloužily, nenechávejte je jen tak ležet. Využijte službu Buď líný, která nabízí možnost odvozu starých elektrických zařízení zdarma přímo z vaší domácnosti. Vaše vyřazené elektro tak jednoduše odevzdáte k recyklaci a můžete si spokojeně užít zimní odpočinek.