zpět

Osvědčené tipy na výlety za ekologií

24. 8. 2022

Vyrazte do nejrůznějších koutů Česka a navštivte zajímavá místa, kde strávíte příjemný čas v přírodě, odpočinete si nebo se třeba dozvíte něco nového. Den nabitý ekologickými zajímavostmi pobaví nejen vaše ratolesti! 

 

Ukážeme vám okouzlující místa, kde můžete zažít vaše další velké dobrodružství. Objevujte ekologický svět a vydejte se na poznávací cestu do ekoparků, ekologických center, domů přírody, ekologických farem anebo třeba záchranných stanic. Dětem ukážete nejen krásy přírody, zachráněná a znevýhodněná zvířata, ale také i možnosti využití přírodních zdrojů a šetrného zacházení. Jako první nás čeká zastávka v Jihočeském kraji v Šumavském safari, dále pak zážitkový park Zeměráj, Oldřichovské Ekocentrum a mnoho dalších.

Šumavské safari

Unikátní zážitek při pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí můžete zažít hned na několika šumavských místech. V národním parku jsou dostupné tři pozorovatelny, kde je možné sledovat zvířecí výběhy. Milovníci lesní zvěře mohou sledovat jeleny v pozorovací oboře nedaleko Kvildy a poblíž jelení obory se také nachází rysí výběh u Kvildy. Nedaleko Srní je návštěvnické centrum plné expozic o životě šelem, jehož součástí je značená vlčí stezka vedoucí k vlčímu výběhu. Nenechte si ujít také návštěvu sovích voliér u Borových Lad. Jedná se o největší venkovní soví areál v České republice, kde můžete zažít poletování dvaceti různých sov nad vašimi hlavami. 

Zážitkový park Zeměráj

Přírodní park Zeměráj u orlické přehrady nabízí svým návštěvníkům více než sto různých her, hlavolamů a atrakcí. Objevíte zde vesničku z raného středověku, kilometr dlouhou stezku naboso, dětskou vesničku Hrejkov. Dále na vás čeká přírodní krytá herna, loutkové divadlo, archeologické naleziště, lukostřelnice, bludiště, orientační hry a mnoho dalšího dovádění pro celou vaši rodinu.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Tématem moderního vodního návštěvnického centra Vodního domu Hulice jsou různé tváře vody. Expozice je rozdělena do sekcí vodní mikrosvět, podvodní makrosvět, mokřadní život, pitná voda a historie. Čekají na vás hrátky s vodou jak uvnitř, tak i venku. Součástí centra je také možnost objednání prohlídky vodního díla Švihov (Želivka) s průvodcem.

EKOPark Liberec

EKOPark Liberec je pvní volnočasový areál zaměřený na ekologii, vzdělávání, kulturu, člověka, životní prostředí a sport pro celou rodinu. Během celé sezony jsou zde připravovány různé akce, festivaly a další volnočasové aktivity. V EKOParku najdete relaxační prvky, ohniště, mini zoo, bludiště, vodní ekohrátky, tajuplnou jeskyni, ekodílničky, hmyzí hotel, knihobudky, pískoviště a mnoho dalšího. 

Oldřichovské Ekocentrum

Poklidný areál nacházející se v obci Oldřichov v Hájíchje bránou pro výlety do regionu Jizerských hor. K prohlídce láká farma hospodářských zvířat a přírodovědná expozice Jizerky. Návštěvníkům je také nabízeno ubytování ve Slunečních domech, které jsou vytápěné tepelným čerpadlem, voda je ohřívaná pomocí solárních panelů a elektřina je částečně vyráběná fotovoltaickými články. K dispozici je zde ohrada se zvířaty anebo třeba možnost jízdy na koních a koupání v rybníce, díky těmto atrakcím je místo vhodné pro celou rodinu.

Eko a geologické centrum Pasíčka na Chrudimsku

Na Chrudimsku můžete navštívit expozici záchranné zvířecí stanice Pasíčka, která je tvořena trvale handicapovanými jedinci fauny vyskytujícími se na území naší republiky. Spatříte zde dravce, sovy, větší pěvce a některé savce. Také zde můžete zavítat do návštěvnického geologického střediska, které je speciální pro svou maketu sopky, velkou kostru praještěra a dvoumetrovou hlavu dinosaura. V okolí celého areálu je k dispozici i několik naučných stezek, a proto věříme, že malí i velcí návštěvníci si výlet do centra Pasíčka rozhodně zamilují. 

Eden zábavní park na Vysočině

Vydejte se na cestu časem od minulosti přes přítomnost až po budoucnost v poznávacím ekologickém centru Eden plném interaktivní zábavy a objevování pro celou rodinu. K vidění je zde například horácká vesnice a život našich předků, panské bydlení šlechty na dvoře, zvířecí farma, jezdecký areál, pivovárek, bylinková lékárna a stavba Ekopavilonu plná ekologických řešení šetrných k naší planetě. 

Dům přírody Moravského krasu

Ponořte se do poznávání a objevování v zážitkové expozici o Moravském krasu. Vydejte se na dobrodružnou cestu devonským mořem, vytvořte si krápníky a odhalte záhady jeskyní anebo se třeba proleťte s netopýry, to a mnohem více nevšedního a unikátního zažijete při návštěvě Domu přírody nacházejícím se na Skalním mlýně, nejnavštěvovanějším místě Moravského krasu.  

Otevřená zahrada Nadace Partnerství

Chystáte-li se do Brna, máme pro vás tip na oázu klidu v samém centru města. V Otevřené zahradě najdete výukovou zahradu čtyř živlů a bývalou Boromejskou zahradu, kde zažijete zemědělský koloběh od hlíny až po vidličku. Areál je navíc příkladem kvalitního urbanistického řešení a odpovědné modernizace města s téměř nulovou uhlíkovou stopou. V místním poradenském centru najdete také spoustu praktických informací k zelenému stavění.  

Kovozoo Staré Město

Jedná se o jedinečnou kovovou zoo, jejímž cílem je ukázat svým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat krásné a nadále užitečné věci. Kromě kovových zvířat je zde možné obdivovat exponáty průmyslové a hasičské techniky, secí stroje, mlátičky na obilí a jiné stroje z dob našich prarodičů. Spojením učení a zábavy zde vznikají zážitky pro velké i malé. 

Bohumínská stezka za ekopokladem

Bohumínská stezka je umístěna v parku Petra Bezruče a jeho blízkém okolí. Čeká vás na ní 10 stanovišť a spousta dobrodružných úkolů, nových informací a pozoruhodných hádanek. Dozvíte se něco o odpadech, zdravém životním stylu, ovzduší, vodě nebo dopravě. Za splněné úkoly si pak vaše děti mohou vybrat malou odměnu v některém z bohumínských infocenter.

A nezapomeňte, že pokud chcete udělat něco pro životní prostředí i vy, vydejte se na svou dobrodružnou cestu pohodlně a ekologicky vlakem nebo autobusem. Přejeme šťastnou cestu a spoustu zábavy při objevování! 

 

Zdroj foto: weby zmíněných míst a organizací

Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlásit se k newsletteru