zpět

Kupujete tonery do tiskárny? „No name“ modely ohrožují zdraví i přírodu

19. 7. 2024

Kdo má tiskárnu, ten do ní jednou za čas potřebuje koupit toner. Pokud zvolíme ten originální, tak si zpravidla připlatíme. Češi proto často sahají po levnějších alternativách, které aktuálně tvoří 60 procent trhu. Ty však dle odborníků často obsahují nebezpečné, karcinogenní látky. Povolené limity překračují až 8500krát.

 

Tonery do tiskárny.

Problematice se momentálně věnuje tým českých vědců z Národního centra kompetence BIOCIRKL. „V České republice bylo v roce 2022 spotřebováno celkem 2 351 000 kusů tonerových kazet. Většina z nich pocházela od neznámých výrobců v Číně,“ uvedl Tomáš Pešek z REMA Systém, která na projektu spolupracuje.

Alarmující překročení limitů

Asijští dovozci podle něj neřeší tuzemská pravidla a bezpečnostní předpisy, a tím pádem jim odpadají náklady s tím spojené. Výzkum však ukázal, že představují velký problém pro přírodu i zdraví.

  • Oproti renovovaným kazetám bylo u levných tonerů zjištěno až o 153 procent více styrenu, o 130 procent více těkavých organických látek a o 60 procent více ultrajemných částic.
  • Obsahují také další nebezpečné, karcinogenní látky – například benzen, dioxin nebo dekabromdifenylether.
  • Povolené limity překračují podle odborníků až 8500krát, což je alarmující.  

Největší problém představuje zbytkový prášek v tonerech. Ten je u levných tonerů vysoce toxický, a tak je jediná možnost, jak jej zlikvidovat – energeticky zhodnotit, čili spálit ve spalovně.  

„Jinak je tomu u tonerového prášku od originálních výrobců, který bývá tvořen malými částicemi polymerních plastů, vosků, pigmentů a oxidů kovů. Díky tomu, že má vždy stejné složení, může najít využití jako složka přidávaná do betonu či asfaltu,“ vysvětlil Pešek s tím, že při pokrývání silnic využívají tento prášek už od roku 2010 například v Austrálii a na Novém Zélandu.

Ekologickou likvidací a použitím prášku i jeho separací z tonerových kazet se zabývá i tým českých odborníků z konsorcia výzkumných ústavů a firem sdružených v NCK BIOCIRKL. Problematiku řeší také některé evropské organizace, které usilují o přísnější regulaci dovážených tonerů.

Kam vyhodit použitý toner či cartridge?

Použitý toner ani cartridge zpravidla nepatří do běžné popelnice, do plastu ani do kontejneru na elektroodpad (pokud nemá elektronický čip).

Kam tedy s nimi?

  • Lze je zpětně odevzdat prodejci, u kterého jste je koupili.
  • Je možné je odvézt do sběrného dvora, kde se postarají o jeho správnou likvidaci, případně další využití.
  • Některé firmy nabízejí jejich odkup.

Některé tonerové kazety je možné totiž znovu naplnit, a to zpravidla 2krát až 4krát. Lze tak výrazně prodloužit jejich životnost. To však platí jen v případě tonerů od výrobců originálních nebo alternativních kazet.

Velmi levné neoriginální tonery asijských dovozců bývají zpravidla vyrobeny z tak nekvalitních a toxických plastů, že je není možné renovovat ani recyklovat