zpět

  • Mobily a tablety

Dejte elektru šanci: 7 situací, kdy se vyplatí oprava mobilu či tabletu

1. 12. 2023

Je na čase pořídit si nový mobil, nebo je výhodné investovat do jeho opravy? Otázka, kterou již jistě řešila většina z nás. Elektronika v dnešní době bohužel stárne raketovým tempem, ne vždy je ale nutné unáhleně pořizovat nový spotřebič. Kdy je rozumné, finančně i z hlediska ekologie, mobil či tablet opravit? Zeptali jsme se IT specialisty Filipa Svačiny.

Rozbitý mobil. Vyplatí se oprava?

Časem se to stane každému. Mobil či tablet nefunguje, jak má. Začne reagovat se zpožděním či se zasekává. Baterie se vybíjí čím dát tím rychleji. Než však začneme hledat nový mobil, měli bychom přemýšlet nad jeho opravou.

Proč investovat do opravy mobilu či tabletu?

  • V mnoha případech je to levnější, než nákup nového spotřebiče.
  • Prodlouží se životnost zařízení.
  • Je to krok, který přispěje k větší udržitelnosti a snížení množství elektroodpadu.

Jak zrychlit mobil či tablet?

Jedním z nejčastějších problémů je zpomalení či sekání. V takovém případě není nutné hledat servis. Vrátit rychlost zařízení lze vlastními silami, zvládne to v podstatě každý:

  1. Smažte nepoužívané aplikace.
  2. Smažte staré fotografie, videa či hudbu. Zároveň si nezapomeňte jinde zálohovat, co si chcete uchovat.
  3. Když předešlé dva kroky nepřinesou zrychlení, restartujte mobil či tablet do továrního nastavení (tuto možnost najdete v nastavení zařízení). Přístroj se tak vrátí do stavu, ve kterém byl při prodeji, čili bez jakýchkoli dat, účtů a aplikací. Proto si i v tomto případě nezapomeňte nejprve vše důležité zálohovat.

7 situací, kdy se může vyplatit oprava mobilu či tabletu

Oprava mobilu.

Pokud je problém s mobilem či tabletem závažnější, je většinou potřeba vyhledat servis. Člověk si pak klade otázku: „Stojí to za to?“ Situace, kdy se může oprava vyplatit, shrnul Filip Svačina, který lidem pomáhá řešit problémy s moderními technologiemi.

  1. Poškození zařízení není na první pohled viditelně závažné (např. není poškozený displej).
  2. Mobil či tablet není starší než 4 roky.
  3. Výrobce u daného zařízení slibuje, že přístroj bude mít nadále softwarovou podporu.
  4. Závada není způsobená tím, že se do mobilu či tabletu dostala kapalina.
  5. Jde o dražší/výkonnou řadu daného výrobce.
  6. Zařízení má dostatečné parametry pro další používání. Například dostatečnou velikost paměti RAM i úložiště dat, moderní bezdrátové technologie a standardy, kvalitní fotoaparáty atd.
  7. Problém je pouze s baterií, která například nevydrží celý den nabitá nebo se zařízení vypíná, ačkoli má třeba kapacitu 30 procent.

„Zda se oprava vyplatí, nebo ne, s jistotou vždy zjistíme až po diagnostice zařízení v autorizovaném servisu. Tam nám sdělí, co přesně je špatně, které díly bude potřeba vyměnit a kolik to bude stát peněz,“ říká Filip Svačina z firmy IT-Parťák a dodává, že většina servisů nabízí diagnostiku zdarma, pokud si zájemce následně nechá opravu provést právě tam.

A co když mobil či tablet dosloužil?

Je vaše zařízení nenávratně poškozené? V tom případě jej odevzdejte k recyklaci. Mobily a tablety totiž obsahují celou řadu surovin, které lze recyklací přeměnit na znovu použitelný materiál. Využitím získaných materiálů snižujeme ekologické dopady těžby nových surovin a šetříme energii, která by byla s těžbou byla spojena.

Materiály a suroviny v mobilu.

Kam se starým mobilem či tabletem?

  • Při nákupu nového odevzdejte i ten starý.
  • Zavezte jej do sběrného dvora nebo odevzdejte v místě zpětného odběru.
  • Vyhoďte jej do kontejneru na odpadní elektro.
  • Nechte si jej spolu s dalším elektrem odvézt zdarma se službou Buď líný (www.budliny.cz).

Všechny možnosti i důvody proč elektrospotřebiče recyklovat najdete na našem webu Chytré recyklace v záložkách Jak třídit a Proč recyklovat.

Foto: www.istockphoto.com
Zdroj: it-partak.cz

PC, TV a monitory

Televize jako symbol komunikace, ale také elektrozařízení, které je potřeba řádně recyklovat

Dnes, 21. listopadu, slavíme světový den televize, který byl vyhlášen Organizací spojených národů už v roce 1996. Tento den připomíná význam televize jako komunikačního a informačního média. Zároveň je ale také příležitostí upozornit na nutnost správného nakládání s vysloužilými televizory, které obsahují nejen nebezpečné látky, ale také cenné materiály, které mohou být díky recyklaci znovu využity.

Nová služba Rebalík: Ještě snadnější odevzdání starého elektra pro všechny

15. října 2024 spustila společnost REMA Systém ve spolupráci s Balíkovnou unikátní službu Rebalík, která umožňuje veřejnosti jednoduše a bezplatně odevzdat staré elektrospotřebiče k ekologické likvidaci. Tato nová služba využívá rozsáhlé sítě téměř 7 000 podacích míst Balíkovny po celé České republice, čímž se zjednodušuje proces sběru elektroodpadu a podporuje udržitelnost.

Lednice a klimatizace

Víte, jak se recyklují lednice? Odpověď vás možná překvapí!

Domácí spotřebiče, jako jsou ledničky, patří mezi nejdůležitější elektrozařízení v našich domácnostech. Když však doslouží, je nutné je správně recyklovat. Proč je recyklace elektroodpadu tak důležitá a co se s vaší starou lednicí děje po odevzdání do sběrného dvora?