- Lednice a klimatizace
12 pravidel správné péče o lednici. Jak se o ni starat, aby dlouho a dobře sloužila?
15. 6. 2023
Lednice je pro většinu z nás jeden z nejdůležitějších spotřebičů. Běží 24 hodin denně. Naučte se několik zásad a osvojte si drobné rituály, které pomohou k jejímu správnému chodu. Zjistěte, jak ji převážet, umístit, správně čistit, ale i čemu se vyhnout. Odmění se vám nejen udržením lepší kvality potravin, ale i nižší spotřebou a dlouhou životností.
Proč pravidelně pečovat o lednici?
- Pravidelnou údržbou a čištěním pomůžete udržet v chladničce stabilní teplotu.
- Dobře udržovaná lednice spotřebovává méně energie. Jakožto spotřebič, který běží 24 hodin denně, tak může mít zásadní vliv na účtu za energie.
- Čistota je prevencí před množením bakterií a plísní i zápachem.
- Správná péče o chladničku je zásadní pro kvalitu a bezpečnost potravin.
- Pravidelná údržba zajišťuje, aby lednice fungovala správně. Je to prevence proti potenciálním poruchám a může přispět k delší životnosti spotřebiče.
- Pomůžete snižovat množství elektroodpadu.
Jak pečovat o chladničku?
Stejně jako jinde i tady platí, že pravidelnost a prevence je základem úspěchu. Pokud chcete, aby vám lednice dobře a dlouho sloužila, a hlavně nabízela zdravotně nezávadné potraviny, zapomeňte na jedno otření hadrem jednou do roka. Namísto toho více pochopte, jak spotřebič funguje a co pro správný chod potřebuje. Snadněji si tak osvojíte několik úkonů, kterými o něj budete pečovat.
1. Převoz stojmo, nebo…
Ať už jste lednici právě koupili, nebo ji potřebujete přenést do jiného patra či převézt do jiného bytu, pamatujte: převážejte ji nastojato a manipulujte s ní vždy jen v mírném náklonu. Vzpřímená poloha proto, aby nedošlo k poškození kompresoru. Pokud to nejde, zvažte službu profesionálního převozu.
Pokud přece jen musíte chladničku převézt sami, dodržte několik pravidel:
- Položte ji na bok tak, aby trubka, podél které vychází chladicí kapalina během provozu z kompresoru, směřovala nahoru.
- Myslete na to, aby převoz netrval déle než půl hodiny.
- Po převozu nechte lednici alespoň 24 hodin stát. Olej z kompresoru se totiž během převozu může dostat do trubek chladicího okruhu, což by mohlo lednici nenávratně poškodit. Dopřejte mu proto dostatek času vrátit se zpět do správných trubic.
2. Pryč od zdrojů tepla
Kde je to správné místo pro lednici? Myslete na to, že chladnička nepatří do příliš přehřátého ani do příliš chladného prostředí. Není vhodné ji dávat:
- tam, kde na ni po delší dobu svítí přímé sluneční světlo,
- vedle topení, trouby, sporáku nebo krbu,
- do chladného sklepa nebo ven.
Ujistěte se také, že je dostatek prostoru mezi lednicí a stěnou. Obvykle stačí 5 až 10 centimetrů (přesné instrukce najdete v manuálu výrobku). Novější modely mívají zabudované kolíky pro správnou instalaci.
3. Ani prázdná, ani plná
Zřejmě víte, že není dobré lednici přeplňovat. Neprospívá ji však ani, pokud ji necháváte často poloprázdnou. Ideální je plnit ji ze 70 procent. Zajistíte tak ideální vzduchový oběh a správné chlazení potravin.
4. Teplé jídlo do chladničky nepatří
Asi už je vám jasné, že udržování stálé teploty je pro správný chod zásadní. Pokud tedy do lednice vložíte nedostatečně vychladlé nebo dokonce horké jídlo, nabouráte celý její proces chlazení. Navíc dojde ke kondenzaci páry, což je ideální příležitost pro množení bakterií. Jídlo proto vždy nechávejte nejprve vychladnout napokojovou teplotu. Je to dobré nejen pro lednici, ale i pro samotný pokrm.
5. To je lednička, ne televize
Taky jste dříve tuto větu slýchávali od svých rodičů? Co si budeme povídat, je to svatá pravda. Nenechávejte ji otevřenou déle, než je nutné. Důvody už znáte – minimalizace ztrát chladu, udržení správné teploty a spolu s tím i minimalizace spotřeby energie.
6. Neotálejte s odmrazováním
Novější modely chladniček mívají funkci zvanou NoFrost, a tak u nich potřeba odmrazování odpadá. Pokud ale vlastníte výrobek bez této praktické funkce, nečekejte až v lednici vyroste ledovec. Jakmile má ledová vrstva přes půl centimetru, je čas na odmrazování. Pokud to neuděláte, pro lednici bude chlazení přes vrstvu ledu náročnější, což se vám vymstí v účtu za elektřinu.
7. Čištění jako součást týdenního úklidu
Zařaďte péči o lednici na seznam svého týdenního úklidu:
- Vyřaďte nahnilé či plesnivé potraviny a ty, které mají po trvanlivosti.
- Umyjte vnitřní prostor lednice.
- Zbylé potraviny zpět urovnejte.
Pokud jezdíte jednou týdně na velký nákup, je ideální uklidit chladničku předtím – v moment, kdy ji máte nejméně naplněnou. A neberte to jako přítěž, vždyť jistě nechcete, aby vaše potraviny pobývaly mezi množícími se bakteriemi. Pokud si tento rituál osvojíte:
- Nebudete zbytečně utrácet: Budete mít totiž vždy přehled o tom, co doma máte.
- Omezíte plýtvání: Pomůže vám to včas spotřebovat potraviny.
Jak a čím čistit? Požijte horkou vodu a jemný čistič, na skleněné plochy raději vodu vlažnou. Pokud preferujete ekologičtější úklid, vytvořte si univerzální čistič smícháním vody a bílého octu v poměru 4:1 a přidáním několika kapek esenciálního oleje, který dodá směsi příjemnou vůni.
8. Po ukápnutí omáčky následuje hadr
Nikoli dělání, jakože jsme nic neviděli, a zavření dveří. Moc dobře chápeme, že se zkrátka člověku často nechce, ale je to tak opravdu lepší. Takže od teď! Jakmile ukápne omáčka, polévka, šťáva, cokoli, skvrnu hned otíráme. Nečekáme až pořádně zaschne a budeme ji muset složitě drhnout.
9. Nedrhneme, nýbrž jemně čistíme
S drhnutím lednice navíc opatrně. Některé modely jsou uvnitř potaženy antibakteriální vrstvou, která zabraňuje šíření a růstu bakterií, plísní a mikrobů, udržuje potraviny déle čerstvé a brání šíření zápachu. Nadměrné drhnutí například drátěnkou by mohlo tuto vrstvu poškodit. Kdo si však zdárně osvojí pravidlo číslo 8, nebude tuto zásadu ani potřebovat.
10. Údržba i tam, kde oko nedohlédne
Kdy jste naposledy setřeli prach a nečistoty ze zadní části lednice? Jednou za čas si zaslouží péči i tato na první pohled neviditelná místa. Před úklidem však vždy odpojte chladničku od elektřiny.
11. Odstranění zápachu
Není nic příjemného, když otevřete lednici a praští vás nepříjemný zápach. Aromatičtější potraviny proto vždy dávejte preventivně do dóz nebo krabiček. A pokud už se nepříjemná vůně z chladničky line, odstranit zápach pomůže například miska s jedlou sodou, která se hojně jako pohlcovač pachů využívá. Pomoci mohou i kávová zrna, plátky citrónu nebo pomerančová kůra.
12. Bankovkový test těsnosti dveří
Pravidelně kontrolujte těsnění dveří. Pokud je špatné, proniká přes něj chlad z lednice ven a naopak teplý vzduch dovnitř, což zase znamená zvýšenou spotřebu a sníženou účinnost chlazení. Jak ale kontrolu provést? Mezi těsnění dveří a jejich rám vložte papír nebo bankovku. Pokud půjde snadno vytáhnout, je potřeba těsnění dveří upravit nebo vyměnit.
Díky dodržování těchto 12 jednoduchých tipů si udržíte lednici v dobrém stavu a prodloužíte její životnost. Správná péče o ni je základním krokem ke zdravému a bezpečnému skladování potravin.
A co když lednice dosloužila?
Je vaše lednice již nenávratně poškozená? V tom případě ji odevzdejte k recyklaci. Kde odevzdat starou chladničku? Všechny možnosti i důvody proč elektrospotřebiče recyklovat najdete na našem webu v záložce Jak třídit.
Foto: www.istockphoto.com